Da se otrgnu od zaborava herojska dela naših predaka iz Velikog rata pobrinula se grupa profesora i entuzijasta, a njihovi đaci nadmašili su sva očekivanja.
Na mnogo pitanja, većina anketiranih ne bi znala tačan odgovor. Ko su akteri Solunskog procesa? Ko je komponovao “Marš na Drinu”? Zašto je Krf značajan za srpsku istoriju?
Na takmičenju “Veliki rat – 110 godina kasnije”, održanom u okviru “Dana srpstva na Krfu” vodila se velika borba, ali ovaj put u znanju između đaka iz Subotice i Aleksinca.
U izjednačenoj borbi, pobednici su bili đaci subotičke Gimnazije “Svetozar Marković” i Tehničke škole “Ivan Sarić”: Nevena Maravić, Kosta Baćović, Aleksandar Samac i Andrej Horvat. Njihova ekipa “Kralj Petar Prvi Karađorđević” imala je mentore – profesore istorije Jasminu Marić i Savu Samardžića.
Mentori o svojim đacima
Profesora Savu Samardžića, znamo kao voditelja duhovnih emisija na Televiziji “Hram”. Ovaj put i kao čuvara naše slavne istorije i ponosnog profesora svojih vrednih đaka. Po povratku sa puta na Krf, čuli smo njegove utiske o takmičenju:
– Kviz u ovom formatu prvi put je organizovan na Krfu, a organizatori tvrde da je odziv među učenicima srednjih škola u Srbiji, Crnoj Gori i Republici Srpskoj bio ogroman i da su kroz ozbiljne pripreme i eliminacione runde izabrali dve ekipe koje u ovom momentu možda i najbolje znaju istoriju Prvog svetskog rata i učešća Kraljevine Srbije i Kraljevine Crne Gore u ovim sudbonosnim događajima za istoriju srpskog naroda i čovečanstva.
Samo pohvale svojim đacima usledile su i od profesorke Jasmine Marić:
– Ova deca poznaju istoriju Prvog svetskog rata bolje od svih nastavnika istorije u Subotici na čelu sa mnom. Spremali smo se od decembra, s vremenom smo im proširivali literaturu, pa su tamo učili i iz dela “Srbi u Velikom ratu” akademika Ljubodraga Dimića i Mire Radojević. Put na Krf je u pravom smislu bio pokloničko putovanje. Videli smo neke od ključnih tačaka za boravak srpske vojske na Krfu od januara do maja 1916. Videli smo mesto gde se srpska vojska iskrcala, nekadašnje groblje Moravske divizije, mesto gde je bio štab Treće armije, zatim groblje Drinske divizije. Kao kruna svega, bila je posęta Spomen-kosturnici na ostrvu Vido, gde je služena Sveta arhijerejska liturgija koju su služili krfski iguman i iguman Hilandara Metodije.
U velikom finalu, drugoplasirana u znanju bila je ekipa iz Aleksandrovca u sastavu: Anđelija Dunjić, Marija Jeftić, Jelena Džamić i Jana Medarović.
Na završnoj večeri kulturno-umetničkog programa pred oko 400 prisutnih dodeljene su nagrade iz ruku hilandarskog igumana Metodija. Osim đaka, nagrađeni su i profesori istorije Jasmina Marić i Dragiša Stamenković.

Kako je sve počelo?
Subotički ogranak Kola srpskih sestara i profesori iz Subotice organizovali su kviz za đake. Želja im je bila da se bitni detalji srpske istorije otrgnu od zaborava i približe najmlađim generacijama. U saradnji sa organizacijom “Sveti Srb i ja” iz Beograda odlučeno je da kviz bude povezan sa Krfom i Velikim ratom. U polufinalnom takmičenju održanom u Subotici, pored domaćina znanje su odmerile ekipe iz Prijedora, Žabljaka, Kosovske Kamenice, Aleksandrovca i Smederevske Palanke.
Kako nam je profesor Samardžić pojasnio dogovor je bio da imena ekipa nose neka od najznačajnijih imena naše istorije, ali tako da ih đaci ne biraju sami, već da im imena ekipa budu dodeljena voljom žreba. Tako je napravljen žreb za polufinale. Profesor Samardžić bio je impresioniran njihovim znanjem:
– Zaista, snaga ekipa je bila ujednačena. Svako je imao podjednaku šansu da ode na Krf, gde je održano finale. Velikim znanjem i zalaganjem, timskim radom, ali i ljubavlju prema istoriji, ova deca su izborila putovanje na Krf i učešće u finalu.
Utisci pobednika

Odlazak na Krf bio je više od putovanja – hodočašće i sećanje na slavne staze zaboravljene srpske istorije.
Aleksandar Samac, učenik Tehničke škole “Ivan Sarić” i član pobedničke ekipe bio je pun utisaka:
– To je bio neponovljiv osećaj, koji se ne može rečima opisati, već se mora doživeti. Za mene je najemotivnija bila poseta Kato Korkiani. Samo mesto je lepo, ali govor Dimitrija Stikića (organizacija “Sveti Srb i ja”), koji nam je ukazao na povezanost istorije i sadašnjosti, bio je poseban.
Čini mi se da mladi danas prave zid između sadašnjosti i prošlosti, kao da je istorija nebitna za nas danas. A zapravo, kada smo otišli tamo, videli smo da bez njih, naših predaka ne bi ni nas danas bilo. Pokazali su nam kakva je to bila borba za otadžbinu, i da smo mi zahvaljući njima tu gde jesmo danas. Istorija nas uči o nama samima, o borbi za život, za zemlju, za svoj narod.

Nevena Maravić, član pobedničke ekipe, takođe je iznela svoje impresije o putu na ostrvo vaskrsenja srpske vojske i svojoj pobedi:
– Tek kad smo otišli na Krf, videli smo sve to drugim očima i doživeli emotivnije. Nas su tamo odveli ljubav prema našem narodu i znanje. Kad stojimo na toj zemlji i čujemo zvuk vode, kad to doživimo, to je zapravo mnogo drugačije. I ovog puta “Kralj Petar Prvi”, kako se zvala naša ekipa, je imao manju vojsku, ali je ona izvojevala pobedu.
Ovi đaci dostojanstveno i na pravi način su predstavili sebe, svoje porodice, škole, rodni grad i otadžbinu.
Njihov primer zaslužuje svaku pohvalu!