Za stotinjak godina od kada su stigli u južni Ontario, Srbi su se, onoliko koliko su mogli, znali i hteli, borili da ne zaborave svoje poreklo i da sačuvaju identitet i veru. Gradili su crkve, kupovali crkvena imanja, susretali se na piknicima i saborima… i odgajali i negovali generacije svoje dece i unuka. Ono što se sve više nameće kao problem i muka i starih i njihove dece i unuka u svakodnevnom životu jeste to što Srbi u južnom Ontariju nemaju nijedan srpski starački dom, mesto gde mogu da govore svoj jezik, gde bi se osećali ugodno i slobodno u okruženju drugih koji govore isti jezik i sa kojima dele istu tradiciju, kulturu i religiju. Pitanje srpskog staračkog doma postalo je još akutnije dolaskom tzv. nove emigracije u Ontario. Oni koji su došli kao sredovečni već razmišljaju o penziji, oni mlađi imaju stare roditelje o kojima uglavnom ne mogu da brinu.
Bilo je raznih priča o srpskom staračkom domu u poslednjih deceniju i po, ali su aktivisti iz crkve Svetih apostola Petra i Pavla iz Okvila ozbiljno prionuli na posao da se ta ideja i ostvari. Mnogi su ovih dana preko mejla dobili anketu sa molbom da je popune (opšti lični podaci, primanja i uslovi stanovanja) kako bi se procenila potreba za staračkim domom i domom kulture koji bi bili izgrađeni na imanju crkve u Okvilu. Akcija na osmišljavanju mogućnosti izgradnje staračkog doma je započela pre tri godine, a koliko je zahtevna i kompleksna objasniće naš sagovornik Saša Džekić, predsednik građevinskog odbora pri crkvi u Okvilu.
x Šta ste želeli ovom anketom i u čemu će vam ona pomoći pošto nije usmerena na ciljanu grupaciju, nego na slučajni uzorak?
– U kombinaciji sa statističkim podacima iz najnovijeg popisa i demografskom analizom, anketa je značajan izvor direktnih informacija koje bi trebalo da nam pruže sliku o potrebama naših starih (penzionera). Anketa je distribuirana po principu slučajnog uzorka preko mejl lista, da bi se obavestio što veći deo naše zajednice. Anketa je jasno usredsređena na dve ciljne grupacije – stare (penzionere) i njihovu decu ili rodbinu. Uz mejl i naš veb-sajt njnjnj.spcokvil.net anketa se distribuira i u pisanom obliku. Rezultati ankete i buduće informacije u vezi sa razvojem projekta biće postavljeni na našem veb-sajtu. Pitanja, sugestije i komentare očekujemo preko mejla anketaŽspcokvil.net.
x Od koga je potekla ideja za gradnju staračkog doma i doma kulture i zašto je baš Okvil izabran za tu svrhu?
– Prema pričanju najstarijih članova parohije Svetih apostola Petra i Pavla, o staračkom domu se govori otkako je imanje na 1039 Dundas Street u Okvilu kupljeno pre 30 godina. Kako u južnom Ontariju još uvek ne postoji nijedan srpski starački dom između Otave i Vindzora, ideja o izgradnji je ojačala, pogotovo imajući u vidu izuzetno povoljan položaj našeg imanja koje se nalazi u srcu Golden Horseshoe regiona, na pola puta između Nijagara Falsa i Vitbija, Toronta i Hamiltona, velikih centara srpske populacije. Odluka o pristupanju planiranju izgradnje staračkog doma potvrđena je od organa uprave naše CŠO, a u okviru planiranja razvoja imanja koje smo započeli pre par godina.
x Dokle se došlo u planovima za izgradnju?
– Trenutno smo u ranoj fazi planiranja. Starački dom sa domom kulture je kapitalan projekat koji zahteva učešće šire srpske zajednice koja bi od njega i imala koristi. Da bi se uopšte krenulo u razmatranje ovakvog projekta neophodno je bilo prvo izraditi idejni projekat i studiju o izvodljivosti ("feasibilitdž studies"). Mi smo prošle godine dobili grant u iznosu od 69.200 dolara (nepovratni kredit pod uslovom da se upotrebi za naznačene svrhe – prim. aut) od Ontario Trillium Foundation koji finansira izradu ove studije. Angažovali smo arhitektu sa velikim iskustvom u sličnim projektima, koji je izradio idejnu situaciju ("concept site plan"), koja sadrži nove predviđene objekte i saobraćajnice, uz postojeću banket salu izgrađenu 2000. godine i klub izgrađen 2010. godine. Naša postojeća crkva je izgrađena pre 20 godina, i može da primi samo nešto više od 50 ljudi, tako da planiramo i izgradnju nove veće crkve kapaciteta oko 250 ljudi. Idejni plan za crkvu je već izrađen.
x Kada je rok da se završi studija o izvodljivosti, odnosno do kada je rok da se završi anketa i šta sledi posle toga?
– Rok za izradu studija je originalno bio kraj marta, ali je naknadno produžen do kraja juna. Planiramo da, ako je moguće, anketu završimo do kraja marta kako bi nam ostalo dovoljno vremena za statističku obradu rezultata ankete, a zatim i za kompletiranje studije o izvodljivosti na osnovu rezultata ankete, i izradu biznis plana i donošenje odluke o tome šta će se i kako graditi. Ako sve bude po planu, predstoji nam izrada studija i projekata, a onda i podnošenje aplikacije za dobijanje dozvole za izgradnju. Mi smo mala grupa volontera, koja se vremenom polako proširivala. Pomoć u svakom obliku je veoma dobrodošla, u nadi da ćemo zajedno doći do željenog cilja.
Privatni kapital i grantovi x Koliko će koštati starački dom i dom kulture, a koliko nova crkva? Kako će se finansirati izgradnja domova, a kako crkve? Složna braća Za ovu ideju i akciju oko izgradnje staračkog doma i doma kulture u Okvilu, upravni i građevinski odbor crkve iz Okvila dobili su svesrdnu podršku i pomoć Srpske bratske pomoći, najstarije i jedne od najuglednijih humanitarnih organizacija na severnoameričkom kontinentu, što je po rečima našeg sagovornika "saradnja koja je značajna i prirodna uzimajući u obzir srodne principe i ciljeve naših organizacija". Mi na kraju dodajemo da je potreba za srpskim staračkim domom i vidljiva i velika i podsećamo da kuću grade složna braća. Temelji su joj postavljeni, a sad treba da se zida…
|