Preuzimanjem MOL-a kontrolnog udela u Naftnoj industriji Srbije od ruskog Gasproma pomoći će Budimpešti, Srbiji i Slovačkoj da se odupru energetskim ucenama iz Ukrajine, izajvio je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto, posle sastanka sa srpskom ministarkom rudarstva i energetike Dubravkom Đedović Handanović.
„Čim MOL završi akviziciju srpske naftne kompanije, tržišta nafte tri zemlje bez izlaza na more – Slovačke, Mađarske i Srbije – funkcionisaće koordinisano i postaćemo još otporniji na političke ucene iz Ukrajine. Naravno, MOL-u ćemo pružiti svu potrebnu podršku za to“, naveo je Sijarto na Fejsbuku, prenosi Tass.
On je istakao da se sa Đedović Handanović dogovorio „da dodatno ubrzaju pripremne radove za izgradnju naftovoda između Mađarske i Srbije, jer će nova transportna ruta značajno povećati bezbednost snabdevanja naftom naših zemlja“.
Sijarto i Đedović Handanović sastali su se u Vašingtonu, gde su učestvovali na međunarodnoj konferenciji o energetskoj saradnji između Sjedinjenih Država i zemalja Istočne Evrope.
Sijarto je naveo i da će tokom boravka u Vašingtonu obavestiti američkog ministra energetike Krisa Rajta i ministra unutrašnjih poslova Daga Burguma, koji upravlja prirodnim resursima zemlje, o pokušajima političke ucene Ukrajine, koja je blokirala isporuku ruske nafte kroz naftovod Družba.















