Sledeći korak priznanje Kosova

0

 

Izvestilac vladajuće nemačke Hrišćansko-demokratske unije (CDU) i Hrišćansko-socijalne unije (CSU) za spoljnu politiku Filip Misfelder (Philipp Mišfelder) ocenio
je da je Srpska napredna stranka (SNS) "jasnim opredeljenjem za ulazak Srbije u EU uspela da udvostruči udeo glasova" na izborima i rezultat nazvao "značajnim korakom napred za
Srbiju pred kojom su mnogobrojni izazovi".
CDU-političar podseća istovremeno da sada mora dalje da bude sproveden plan pregovora Srbije sa Kosovom koji na kraju treba da vodi do priznavanja Kosova od strane Beograda.
"Iz naše perspektive je za Srbiju pravi put da sa SNS i Aleksandrom Vučićem dalje ide ka EU. Preduslov za to su pregovori sa Kosovom. U aprilu prošle godine potpisan sporazum, koji na kraju treba da vodi do priznanja Kosova, mora sada dalje da bude sproveden", navodi se u Misfelderovom saopštenju.
Izveštaji o parlamentarnim izborima u Srbiji su, bar što se tiče nemačkih medija, ostali u senci referenduma na Krimu. Pa ipak, ubedljiva pobeda "nacionaliste" Aleksandra Vučića i njegove SNS, kao i sunovrat ostalih parlamentarnih partija privukli su pažnju komentatora.
Parlamentarni izbori u Srbiji u nedelju su potresli političko tlo, konstatuje
"Cajt" konstatuje da su parlamentarni izboru u Srbiji potresli političko tlo, jer je nekoliko stranaka, kao što su Koštuničin DSS, LDP Čedomira Jovanovića i Dinkićevi Ujedinjeni regioni, palo ispod cenzusa od pet odsto, dok je nekada druga najjača partija DS pala sa 25 na šest procenata biračkih glasova.
"Sada SNS mora da pokaže da li probleme u zemlji zaista može da reši", naglašava "Cajt" dodajući da pojedini analitičari očekuju da ova partija "već naredne godine doživi poraz jer nema neophodne eksperte za duboku reformsku politiku".
Magazin "Špigel" takođe podvlači da je već snažni Vučić dostigao apsolutnu većinu, a njegovu partiju SNS ocenjuje kao "proevropsku".
"Vučić se od devedesetih naovamo preobratio od radikalnog nacionaliste i sledbenika Slobodana Miloševića u proevropejca", konstatuje "Špigl".
Minhenski "Zidojče cajtung" u široj analizi političkih odnosa u Srbiji navodi da su to bili izbori na kojima je pobednik već unapred bio poznat. "Novi spasilac" glasi naslov u "Tacu".
"Vučićeva poruka glasi: Srbija ima izbor između korumpiranih političara i njega, čistunca i reformatora. Svako, ko je protiv Vučića ili ga kritikuje, žigosan je kao kriminalac ili "plaćenik zlih tajkuna", koji pljačkaju zemlju. U najmanju ruku to su svi oni koji bi za njega mogli da budu opasni", piše "Tac" i zaključuje:
"Vučić i kompanija su delili Srbiju na patriote i Nato plaćenike, danas su pošteni građani na jednoj i tajkuni i njihove pristalice na drugoj strani". "Konzervativci su pobedili", konstatovao je najgledaniji nemački dnevnik "Tagešsau".

 

 

Britanski mediji: Tri lica Vučića!

Britanska glasila posvetila su rezultatima izbora u Srbiji tek nekoliko redova, a zvaničnih reagovanja juče nije bilo. Mišljenja političkih posmatrača sublimirao je londonski "Gardijan" koji piše da su rezultati izbora unapred bili predvidivi i da je lider SNS-a, Aleksandar Vučić , viđen za novog predsednika vlade u Srbiji. U kratkom komentaru Radio BBC-4, najslušanijoj stanici na Ostrvu, konstatuje da Vučić u sebi objedinjuje "tri politička doba". On je kao niko na modernoj političkoj sceni Srbije, "evoluirao, od Milošvićevog nacionaliste, preko nacionalističkog radikala, do žestokog evrofila". "Mejl" prognozira da je u Srbiji na pomolu "totalitarna vlast jednog čoveka i jedne partije".

D. L.

 

 

REAGOVANjA
OLIVERA GEC IZ MINHENA

Državu ne zanima dijaspora!

Iako u Minhenu živi 40 godina, Olivera Gec je prvi put učestvovala na izborima u nedelju. Tu činjenicu jednostavno objašnjava rečima da su je u Srbiji prevideli!
– Obzirom na podatak javno iznesen, da u dijaspori živi oko četiri miliona državljana Srbije, a da se za glasanje prijavilo tek 6.800, smatram da je to veliki propust i države i vlade i da bi u takvim slučajevima izbore trebalo poništiti – kaže Olivera Gec.
Naši ljudi u dijaspori u celini su neobavešteni, pa evo i ovde u Minhenu – smatra sagovornica "Vesti".
– Veliki broj ih nije dobio obavest o izborima niti poziv da glasaju. Država i vlada trebalo bi da redovno prate i informišu svoje građane koji joj pripadaju a žive po svetu. Mislim da nije u redu da mi trčimo do konzulata i da se raspitujemo da li možemo da glasamo i šta treba uraditi da bi to pravo ostvarili. I ovi izbori pokazali da država ništa nije uradila da svoje građane izvan matice uključila u biračko telo, a to je zaista veliki broj građana – smatra Olivera Gec iz Minhena.

B. M.

 

 

 

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here