Uz pomoć takozvanih pametnih telefona i veb kamera svakodnevno nastaju milioni fotografija, da bi se njima zatim punile društvene mreže. Fenomen autoportretisanja ili "selfi" je "zapalio" planetu, ali, prema oceni stručnjaka, vodi u sunovrat. Privatnost je iščezla, a život u sferi slika izazvao je kolektivnu egomaniju. Ipak, ovoj pojavi ne odolevaju ni svetski poznate ličnosti. Američki predsednik Barak Obama tako se slikao na sahrani Mandele, a i slika pape Franje sa tinejdžerima takođe je obišla svet zahvaljujući Fejsbuku, gde je okačena.
Ovaj fenomen nije zaobišao ni Srbiju, a najčešće se slikaju devojke na predavanjima, na vežbama, u čitaonici, u kafićima, ispred fakulteta. Jedno vreme bilo je veoma popularno slikanje u kupatilu.
Prisustvo u virtuelnom prostoru postalo je imperativ. Život u sferi slika izazvao je kolektivnu egomaniju, upozoravaju stručnjaci.
"Jedina važna stvar jeste biti viđen. Ne samo da smo bili negde – već da to podelimo sa drugima da dobijemo što više lajkova ili pozitivnih komentara ili predstavimo sebe u što boljem svetlu", kaže kulturolog Maja Vukadinović.
U trci da se na društvenim mrežama skrene pažnja neretko se posrne u vulgarnost, pa i bizarnost.
Nema više – Privatnost je iščezla. Sve je očiglednija potreba ljudi da sve ono što je najintimnije i najprivatnije podele sa drugima, tako da možemo da govorimo o reklamiranju privatnosti. Ljudska intima sve češće postaje roba – kaže Maja Vukadinović.
|