Tanjug/AP

„Koalicija voljnih“ potvrdila je spremnost da pošalje multinacionalne snage obuzdavanja u Ukrajinu nakon završetka borbenih dejstava.

„Ponovili su svoju spremnost da rasporede snage obuzdavanja čim prestanu borbena dejstva i da pomognu u obezbeđivanju ukrajinskog neba i mora i obnovi oružanih snaga“, navodi se u saopštenju koje je objavio kabinet britanskog premijera Kira Starmera.

Saopštenje je objavljeno nakon virtuelnog sastanka „koalicije voljnih“ 17. avgusta, kojim su predsedavale Velika Britanija, Francuska i Nemačka.

Članice grupe zemalja koje nameravaju da pomognu Kijevu takođe su „visoko ocenile posvećenost predsednika (SAD Donalda) Trampa u pružanju bezbednosnih garancija Ukrajini, u čemu će ‘koalicija voljnih’ igrati vitalnu ulogu kroz multinacionalne snage za Ukrajinu u okviru drugih mera“.

Ranije je američki državni sekretar Marko Rubio izjavio da se nacrt budućih bezbednosnih garancija za Ukrajinu razvija i razmatra sa evropskim saveznicima.

Na Aljasci je 15. avgusta održan sastanak predsednika Rusije i SAD, Vladimira Putina i Donalda Trampa. Lideri su se sastali u vojnoj bazi Elmendorf-Ričardson u Enkoridžu. Razgovori u užem formatu „tri sa tri“ trajali su dva sata i 45 minuta. Sa ruske strane sastanku su prisustvovali ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov i pomoćnik predsednika Jurij Ušakov. SAD su predstavljali državni sekretar Marko Rubio i specijalni predstavnik američkog predsednika Stiven Vitkof.

1 COMMENT

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here