Izvesnost trijumfa Srpske napredne stranke i njenog lidera Aleksandra Vučića, nešto slabiji odziv birača tokom dana i sitni incidenti na biračkim mestima obeležili su jučerašnje vanredne parlamentarne izbore u Srbiji.
Vučić je favorit u svim procenama istraživača, te je, kako su "Vesti" pisale, jedino pitanje da li će novu vladu formirati sam ili će morati da izabere neku od ostalih partija za koalicionog partnera u novoj vlasti. Predsednici stranaka koje su ušle u trku za poverenje birača, listom su glasali u prepodnevnim satima. Čelnik SNS-a koji je na glasanje došao sa ćerkom Milicom, posle izbora očekuje nastavak teških i bolnih reformi i borbu za radna mesta i žestok obračun sa korupcijom.
– Očekujem da će SNS ostvariti bolji rezultat pojedinačno, nego sve ostale stranke – kazao je Vučić.
Premijer Srbije i lider SPS-a Ivica Dačić je Srbiji posle 16. marta poželeo političku stabilnost, kao preduslov za ozbiljan korak napred, uz nadu da se nastavlja posao koji je njegova vlada počela.
– Sve ono što smo započeli ne trpi odlaganje. Inače će biti zastoja – naveo je Dačić.
Predsednik Demokratske stranke Dragan Đilas je izrazio nadu da će građani biti za one koji nude konkretna rešenja, a ne lažna obećanja i da će se, umesto za besmislene priče, opredeliti za one sa rezultatima u radu. Predsednik Demokratske stranke Srbije Vojislav Koštunica ponovio je da budućnost zemlje vidi u političkoj neutralnosti, kao i da Srbija ne treba da bude deo EU. Čelnik Liberalno-demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović kazao je da je spreman da radi "sa svima" koji razumeju šta je obaveza Srbije, a predsednik Nove demokratske stranke Boris Tadić je istakao da izbore treba iskoristiti za napredak demokratije i ekonomije, a ne za stranačke debate i rasprave.
Na biračkim mestima, do zaključenja našeg izdanja, nije bilo većih incidenata. U Novom Sadu je ujutru preminuo stariji muškarac koji je došao da glasa, zbog čega je na neko vreme to biralište bilo zatvoreno. U Novom Pazaru je birački odbor na jednom mestu odbio da primi glasače, jer je nedostajalo nekoliko glasačkih listića, pa je iz Republičke izborne komisije saopšteno da zamenjuju članove tog biračkog odbora. Manjih problema je bilo i u opštini Topola, gde je premešteno jedno biračko mesto zato što je na ustanovi gde je trebalo da bude otvoreno, pao krov zbog oluje. LDP je protestovao zbog "brutalnog kršenja izbornih pravila", pošto je u Zemunu ispred jednog birališta stajao policajac i legitimisao građane. U opštini Preševo su tri biračka mesta otvorena sa zakašnjenjem jer su kasnili predsednici biračkih odbora, a kasnilo je i otvaranje jednog biračkog mesta u Bujanovcu. Na Kosovu i Metohiji, gde je Oebs otvorio deset izbornih centara i 15 ogranaka za glasanje, pojedinih građana nije bilo u biračkim spiskovima, jer su posle 1999. promenili mesto življenja. Da bi ostvarili to pravo upućeni su na druga birališta. Član odbora u Kosovskoj Mitrovici Aleksandar Trajković izjavio je da Oebs nije dozvolio isticanje zastave Srbije, zbog čega je glasanje kasnilo.
Prljave igre
U Banjaluci šačica glasača
Mreže pune dilema
|