FOTO TANJUG/ STRAHINJA ACIMOVIC/bs
Dušan Bajatović

Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je da je u petak potpisan aneks postojećeg ugovora o gasnom aranžmanu sa Rusijom koji će važiti od 1. juna do 30. septembra, a kojim je obezbeđeno 6,1 milion metara kubnih gasa dnevno po ceni od 290 evra i najavio da će gas za privredu biti jeftiniji.

Bajatović je rekao da gas za domaćinstva, kao što je ranije najavljeno, neće poskupeti u narednom periodu, dok će za privredu biti i jeftiniji sa novim aranžmanom, ako ne bude nekih većih poremećaja na tržištu.

Postojeći aranžman o snabdevanju Srbije ruskim gasom ističe krajem maja, a Bajatović navodi da su aneksom produženi isti uslovi, kao i da je cena dogovorena po naftnoj formuli.

Rekao je za RTS da gas na TTF berzi trenutno košta 360 evra za 1.000 kubnih metara

– To znači da smo dobro prošli – istakao je Bajatović.

Naveo je da to u praksi znači nekoliko stvari, a pre svega da ćemo moći da popunimo skladište u Mađarskoj sa dodatnih 150 miliona, kao i da će biti popunjeno skladište gasa Banatski dvor do početka grejne sezone.

– U delu skladišta Gasproma biće 385 miliona metara kubnih gasa, a u skladištu Srbijagasa u Banatskom Dvoru takođe 385 miliona metara kubnih, što znači da smo se dobro obezbedili za zimu – naglasio je Bajatović.

On je kazao da nisu problem količine gasa, već što se sve zemlje sada interesuju za Turski tok kao jedini pravac u Evropi koji funkcioniše navodeći da ugovor Gasproma sa Turskom ističe 31. decembra i da su svi ”napali” taj pravac.

Naglasio je da je cilj Srbije da sa Rusijom postigne dogovor o isporuci osam miliona kubnih metara dnevno, koja će biti stabilna i garantovana, a po ceni koja će, kako je rekao, biti kombinacija naftne formule i TTF-a, kao i da se obezbedi četiri miliona kubnih metara dopune u najhladnijim danima.

– Rusi mogu da garantuju do dva, 2,5 miliona kubika u ovim uslovima. A onih jedan i po što nam nedostaje, možda bi mogli da daju iz Banatskog Dvora, ali videćemo kako ćemo da rešimo probleme logistike. Ta četiri miliona će biti po ceni koja se naziva – best effort. Dakle, najbolja cena – rekao je Bajatović.

Dodao je da će sledeća runda razgovora biti između 18. i 21. juna, na Ekonomskom forumu u Sankt Petersburgu.

– Mislim da ćemo tu biti vrlo blizu potpisivanja. Pretpostavljam u momentu kad budu gotovi razgovori sa Turskom, razgovori oko još nekih logističkih problema, to se tiče i Bugarske, i drugih rizika – rekao je Bajatović i dodao da očekuje da će ugovor biti potpisan na najmanje tri godine.

Naveo je da su sve spekulacije u javnosti da nešto nije u redu netačne i naglasio da će Srbija imati dovoljno gasa.

Govoreći o tome da Brisel najavljuje nove sankcije koje bi obuhvatile i ruski gas, na šta je oštro reagovala Mađarska, i da li to može da ugrozi snabdevanje Srbije, Bajatović je rekao da su jedan od razloga zašto do septembra neće biti potpisan dugoročni ugovor za srpsko tržiste, upravo Mađarska i Slovačka i pitanje kako će funkcionisati Severni tok.

– Mi moramo da snabdevamo Mađarsku, koja je potpisala flet na 22 miliona dnevno i moramo da snavdevamo Slovačku ukoliko ne proradi ukrajinski pravac – rekao je Bajatović.

Kada je reč o najavljenim sankcijama, Bajatović je ukazao da Evropa 20 odsto gasa kupuje od Rusije i da su 37 odsto su u prošle godine kupili 2024. više nego 2023.

Kako je rekao, dodatni problem za Evropu je što Amerikanci ne mogu da isporuče više gasa.

– Oni bi morali da rade novu preradu, novu industriju, nove brodove… I to Evropljani znaju. Najveći problem će biti finansijski deo. Ako zatvore sve tokove plaćanja, postavlja se pitanje kako će to delovati na odnos ruske strane prema celom tom pitanju – rekao je Bajatović.

Na pitanje kakve su mogućnosti da Srbija, u slučaju potrebe, poveća količine gasa iz grčkog LNG terminala u Aleksandropolisu, Bajatović je rekao da je to trenutno jako teško pitanje jer taj terminal ne radi, a da će uskoro biti osposobljen da radi do 25 odsto kapaciteta.

Naveo je da terminal u Aleksandropolisu 2026.godine mora da uđe u remont i da neće raditi celu godinu, kao i da je problem što ne postoji odgovarajuća gasna infrastruktura koja podržava rad tog terminala.

– Vrlo je komplikovano. Mislim da do 2028-29.godine ne možemo računati na stabilnost snabdevanja tih 300 miliona metara kubnih, koliko smo dogovorili – rekao je Bajatović.

Na pitanje može li se desiti možda da Bugarska ”zavrne slavine”, Bajatović je kazao da je bio jedan takav pokušaj, ali da to u ovom momentu nij realno, ne samo zbog Bugarske i Mađarske, već i zato što bi time na neki način bili kažnjeni narodi u jugoistočnoj Evropi.

– Privreda Evrope je u recesiji. Mislim da oni (Evropa) neće smanjiti kupovinu gasa, ali će opteretiti cenu ruske nafte i ruskog gasa da bi prikazali te njihove političke marifetluke. Matematički gledano bez ruskog gasa u skorom vremenu nema rešenja gasne jednačine za Evropu – rekao je Bajatović.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here