Bračni parovi koji više nemaju emotivnu vezu jedno sa drugim, ali ostaju zajedno iz finansijskih ili drugih razloga mogu doživeti takozvani „tihi razvod“.
„Samo sam ćutala jer je komunikacija bila veoma teška“, opisala je Karli. „On je više tiho ignorisao i imao pasivno-agresivni pristup, a verovatno sam i ja bila takva.
U jednom trenutku ga je zamolila da se iseli iz njihove kuće u Tampi na Floridi. Ali on joj je rekao ne. Premestio je svoje stvari u gostinsku sobu i tamo počeo da spava.
Nakon godinu dana spavanja u odvojenim spavaćim sobama, odlučili su da se razvedu. Do tada su i dalje živeli pod istim krovom, zajedno odgajali ćerku, a spolja se ponašali kao par.
„Za godinu dana postao mi je stranac, sa kojom sam još bila u braku i živeli smo zajedno, a onda smo se razveli“, rekla je Karli. Iako je pravni proces usledio kasnije, oni su u stvarnosti doživljavali takozvani tihi razvod, piše CNN.
Šta je to tihi razvod?
Parovi se nalaze u ovoj situaciji u kojoj se više ne osećaju vezano jedno za drugo, ali i dalje ostaju zajedno iz finansijskih ili drugih razloga, objasnila je savetnica za mentalno zdravlje Stefani Moir.
„Tihi razvod znači da nisu pravno razdvojeni, ali su već emocionalno, mentalno i donekle fizički udaljeni jedno od drugog“, opisala je Moir.
Ona je dodala i sledeće:
“To je nešto što svako doživljava lično i više za sebe – to nije zabeleženo na papiru i često se ne deli ni sa kim drugim. Tako da možete da se osećate veoma usamljeno”, dodala je ona.
Često čujemo da je brak nešto na čemu treba raditi.
„Ako ne radite na svom braku, to može dovesti do emocionalnog otuđenja, gde vas dvoje jednostavno više niste na istoj talasnoj dužini“, savetovala je ona.
Znaci da su partneri u tihom razvodu su da više nemaju zajedničke ciljeve, da mogu da počnu da idu na odvojene odmore ili da izbegavaju zajedničke događaje.
Još jedan istaknuti znak je dugotrajan nedostatak fizičke intimnosti – ili partneri više nemaju seksualne odnose, ili više nema dodirivanja i nežnosti koje su među njima nekada bile sasvim normalne, dodaje savetnica.
Liza Lavel, licencirani socijalni radnik, psihoterapeut i terapeut za parove, rekla je da se često susreće sa parovima koji su u tihom razvodu.
„Spolja se mogu ponašati kao da je sve u redu – oni su sjajni roditelji i dobro upravljaju svojim svakodnevnim obavezama, ali nedostaje emocionalna veza“, rekla je ona.
Jedan od prvih znakova upozorenja koje vidim kod parova koji su na ivici tihog razvoda ili su već u njemu je osećaj da su više kao cimeri nego romantični partneri. Uloga majke i oca zauzima centralno mesto, a ne muž i žena ili partneri”, objasnila je Lavel.
Iako se svi parovi ponekad osećaju emocionalno udaljeni, problem postaje ozbiljan kada ne razgovaraju o tome i ne mogu ponovo da se povežu.
Nedostatak fizičke intimnosti je takođe jasan znak nevolje, kaže Lavel. Ali upozorava da tihi razvod ne treba mešati sa takozvanim „razdvojenim spavanjem“ – ovo je kada parovi spavaju odvojeno zbog hrkanja ili drugih zdravstvenih ili komfornih razloga.
„Ako se bavite problemima kao što su hrkanje ili apneja za vreme spavanja, spavanje u odvojenim sobama zapravo može pomoći u očuvanju vaše veze”, savetovao je ona.
Svađe imaju svoje značenje
Tihi razvod takođe može biti olakšanje na neki način, kaže Lavel, jer parovi koji su ranije bili navikli da se iznenada svađaju to više ne rade. Ali argumenti služe svrsi u odnosima, istakao je savetnik za mentalno zdravlje Džastin Ho.
„Iako zvuči nefunkcionalno, argumenti često znače da se ne slažemo u ovom trenutku, da stvari ne vidimo na isti način – ali u isto vreme pokušavamo da objasnimo svoje gledište svom partneru“, rekao je on. Za neke parove, svađa može značiti da i dalje žele vezu.
Međutim, parovi koji su u tihom razvodu možda se neće svađati jer im više nije stalo, dodala je Lavel. „To su parovi koji pričaju o logistici, kao što je za večeru. Ali više ne pričaju ni o čemu što je zaista važno ili neprijatno”, opisala je ona.
Parovi u tihom razvodu doživljavaju emocionalno otuđenje koje može dovesti do osećaja usamljenosti, izolacije i ogorčenosti, rekao je Ho.
Za parove sa decom koji su svedoci incidenta, šteta koja je nastala takođe se mora uzeti u obzir. Tihi razvod može dovesti do nezadovoljenih potreba ne samo kod odraslih već i kod dece, upozorio je Ho.
„Deca se mogu osećati kao da moraju da biraju stranu ili da se osećaju zanemareno jer nemaju tu jedinstvenu roditeljsku sliku na koju bi se mogli osloniti“, objasnio je on.
Parovi bi takođe trebalo da razmotre finansijske implikacije insistiranja na tihom razvodu umesto da se razvod ozvaniči, kažu savetnici. Sve dok je par u braku, oni su finansijski odgovorni jedno za drugo.
Ako otkrijete da ste možda u tihom razvodu, Ho savetuje da sednete i otvorite razgovor sa svojim partnerom. Takav razgovor može biti neprijatan, ali je i prilika da utvrdite da li ipak želite da sačuvate vezu. Čak i ćutanje ima svoje posledice.
„Ogorčenost zbog roditeljstva, finansija, tazbine – kada se ove teme gurnu pod tepih i o njima se ne priča, barem jedna strana počinje da oseća ogorčenost prema drugoj i gubi volju da se potrudi“, objasnila je Lavel.
Što duže pritužbe ostaju nerešene, to ih je teže rešiti, dodala je Lavel. Stoga pomoć terapeuta može biti veoma korisna.
„Ljudi često pretpostavljaju da je terapija popravljanje veze – i to svakako može biti tačno. Ali primarni cilj terapije je da pomogne parovima da razgovaraju o stvarima koje su neizgovorene ili neprijatne kako bi mogli da donose informisanije odluke o svojoj vezi”, dodala je ona.