Tanjug/AP

Izraelski ministar spoljnih poslova Gideon Sar danas je upozorio da bi priznavanje Palestine od strane zapadnih država moglo primorati Izrael na “jednostrane mere”.

Ova izjava dolazi nakon izveštaja da Izrael planira da anektira delove okupirane Zapadne obale.

Francuski predsednik Emanuel Makron je u julu najavio da će Francuska priznati Palestinu na zasedanju Generalne skupštine UN-a krajem septembra. Nakon toga, nekoliko zemalja, uključujući Kanadu, Australiju i Belgiju, najavilo je da će učiniti isto. U avgustu je i Ujedinjeno Kraljevstvo saopštilo da će ih slediti ukoliko ne bude dogovoren prekid vatre u Pojasu Gaze.

“Ogromna greška”

– Zemlje poput Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva, koje se zalažu za takozvano priznanje (palestinske države), napravile su ogromnu grešku – rekao je Sar na konferenciji za medije sa danskim kolegom Larsom Lokeom Rasmusenom u Jerusalimu.

– Ne može se razdvojiti pitanje države od pitanja mira, jer bi to dodatno otežalo postizanje mira – dodao je.

– To će podstaći Izrael da takođe preduzme jednostrane mere – upozorio je, ne precizirajući o kojim merama je reč.

Priznavanje Palestine bi, zbog protivljenja Izraela, bilo uglavnom simbolično.

Američki državni sekretar Marko Rubio je 4. septembra kritikovao nameru nekih zapadnih zemalja da priznaju Palestinu, upozoravajući ih na mogući odgovor Izraela u vidu aneksije teritorija na Zapadnoj obali. On ne osuđuje jevrejsko naseljavanje Zapadne obale.

“Ako priznate Palestinu, anektiraćemo celu Zapadnu obalu”

U avgustu je Izrael odobrio veliki plan izgradnje 3.400 stanova na Zapadnoj obali, što bi, po mišljenju međunarodne zajednice, dovelo u pitanje održivost palestinske države.

Izraelski ministar krajnje desnice, Bezalel Smotrič, ranije je poručio evropskim liderima da će, ukoliko u septembru priznaju Palestinu, Izrael anektirati celu Zapadnu obalu.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here