Sudar bivših saboraca

0

NEONACISTI ISPRED PARLAMENTA: Jure ministra

Naoružani aktivisti ukrajinskog ekstremnog pokreta Desni sektor, njih oko 1.500, preksinoć su opkolili ukrajinsku skupštinu zahtevajući da ministar unutrašnjih poslova Arsen Avakov bude najuren sa funkcije. Ova ofanziva neonacista koji su žarili i palili po Kijevu, sada je zabrinula njihove dojučerašnje saveznike u tadašnjoj pobuni koja je dovela do promene vlasti.

Mezimci
Prelazna vlast u Kijevu teško može da se ratosilja dojučerašnjih "heroja sa Majdana" jer je Desni sektor ojačao u zapadnoj Ukrajini, a ni stavovi ključnih partija nisu mnogo blaži od onih koje nameće ovaj pokret, posebno kada je reč o daljem zaoštravanju odnosa prema Rusiji i zemljacima koji govore ruskim jezikom. Šef partije Svoboda Tjaginbok govori da Ukrajina "ima dva neprijatelja: Ruse i izdajnike", a bivše premijerka Timošenko poziva na istrebljenje ruske manjine u Ukrajini.

 

Napeto i u Moskvi
U Podmoskovlju je uhapšen državljanin Ukrajine, osumnjičen da je pripremao sabotažu. Kod njega je pronađena velika količina oružja, municije i eksploziva. Ruski bezbednjaci znaju za ekstremističke grupe iz Ukrajine i njihove ranije pretnje diverzijama. Lider ultranacionalističke partije Desni sektor Dmitrij Jaroš je ranije zapretio da će dići u vazduh i potpuno uništiti gasovod preko kojih se ruski gas doprema u Evropu.

 

Juče je održan hitan sastanak bezbednosnih službi na kojem je razmatrano da se zbog ovog revanšizma taj ultradesničarski pokret zabrani.
Za stolom su bili ministar unutrašnjih poslova Arsen Avakov, čiju smenu desničari traže, šef nacionalne službe bezbednosti Andrej Parubij, kao i Oleg Tjagnibok, lider nacionalističke partije Sloboda. Upravo je Avakov tražio kompletnu zabranu Desnog sektora, ali će ipak o njegovoj ostavci raspravljati Parlament u Kijevu.
Tu ostavku su tražili iz Desnog sektora, dva dana pošto je policija pucala i ubila jednog od njihovih lidera Aleksandera Muzička. Posle te pogibije, pripadnici ukrajinskog ultranacionalističkog pokreta rekli su da već spremaju na osvetu Avakovu.
Militanti ovog pokreta su inače odbili da predaju oružje novim vlastima, a nisu pristali ni da se svrstaju u redove Nacionalne garde (gde bi bili pod kontrolom države).
Napad na zgradu parlamenta je prvo odmeravanje snaga između radikalne desnice i za nijansu umerenijih partija koje su preuzele vlast od Viktora Janukoviča.
Po mišljenju nemačkih poznavalaca prilika u Ukrajini, likvidacija Muzička bila je znak da su nove vlasti time ispoštovale prvi nalog Zapada oko "demokratizacije" zemlje koja očito još nije izbegla opasnost od građanskog rata. Nasilje agresivnih nacionalista je bilo od pomoći u rušenju bivšeg režima, ali se sada vraća kao bumerang pulenima SAD i EU.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here