Odavno je zapisano da biser nastaje u ranjenim školjkama, koje bol koji ih razdire pretvaraju u dragulj. Naime, biseri su sazdani od potpuno iste sedefaste materije od koje se sastoji unutrašnja podloga ili "postava" školjke – ostrige. Ostrigino telo je veoma nežno. Da bi ga zaštitila od povreda, ona luči tečnost koja je istog sastava kao biser i njome oblaže unutrašnjost svoje zaštitne ljušture o koju se oslanja telom. Čim u unutrašnjost jedne školjke upadne nešto što njeno telo može da povredi, poput zrnca peska, ostriga ga odmah oblaže sa nekoliko slojeva sedefaste materije kojom oblaže i unutrašnjost svoje ljušture, te zalutalo zrno peska postaje biser!
Priča o biserima je beskrajna. U stara vremena bili su najveća dragocenost na planeti. U Kini je, 2200 godina pre nove ere, porez naplaćivan u biserima. Po jednoj legendi, pre otprilike četiri hiljade godina, jedan kineski ribar je, da bi utolio glad, odlučio da otvori nekoliko morskih školjki i tako verovatno postao prvi čovek koji je otkrio bisere!
Zabeleženo je da je, na vrhuncu Rimske imperije, general Vitelijus platio ratnu kampanju tako što je prodao bisernu minđušu svoje majke.
Čuvena egipatska vladarka Kleopatra kladila sa sa svojim ljubavnikom Markom Antonijem da će mu napraviti najskuplju večeru na svetu. Smrvila je biser iz svoje minđuše, rastvorila ga u vinu i popila! Mark Antonije je odbio da "večera" biser iz druge minđuše, priznavši da je Kleopatra pobedila.
U hebrejskoj tradiciji bisere posmatraju kao Evine suze zbog izgnanstva iz raja. I dana se često citira rečenica iz Hristove Besede na Gori: "Ne bacajte bisere pred svinje."
Biser su poštovale i Maje, povezujući ga s početkom stvaranja sveta. Za Induse predstavlja izvor vitalne energije sveta. Po tradicionalnoj kineskoj kulturi, biser je simbol besmrtnosti, dok su ga stari Persijanci smatrali otelotvorenjem nevinosti. Srednjovekovni vitezovi su svoje oklope ukrašavali biserima, uvereni da će ih njihova magična moć zaštititi od povreda. U budističkoj tradiciji jedno je od osam blaga, takozvano čisto Budino srce.
Kod antičkih Grka biser je bio amblem ljubavi i braka. Po njihovom verovanju, biseri su suze radosnice koje je u trenutku svog rođenja prolila Afrodita, boginja lepote, ljubavi i plodnosti. Homer je u "Odiseji" napisao da su biseri suze bogova. Neke legende kažu da se biser rađa kad blesne munja ili kad kap rose padne u školjsku.
Po nekim tumačenjima, biseri su ogledalo koje nam pomaže da vidimo jasno sebe, kako nas drugi doživljavaju, ali i da prepoznamo istinu u životu, štiteći nas od lažnih prijatelja. Još u 13. veku se verovalo da leče duševne bolesti i ljubavnu tugu. Daruju samopouzdanje, mudrost, spokoj i uklanjaju stres. U modernoj indijskoj medicini prah od bisera upotrebljava se za okrepljenje i kao afrodizijak.
Simbol elegancije |