Američki predsednik Donald Tramp dao je nalog komandantima specijalnih snaga da pripreme plan za moguću invaziju na Grenland, tvrdi britanski “Dejli mejl”.
Prema pisanju tog lista, politički “jastrebovi” bliski Trampu, ohrabreni uspehom američke vojne operacije u Venecueli 3. januara, tokom koje su zarobljeni predsednik Nikolas Maduro i njegova supruga, zalažu se za brzo delovanje kako bi SAD preuzele kontrolu nad Grenlandom pre eventualnog poteza Rusije ili Kine.
Navodi se da je Tramp zadužio Združenu komandu za specijalne operacije (JSOC) da razradi plan invazije, ali da se Združeni štab američke vojske protivi toj ideji, smatrajući je nezakonitom i bez podrške Kongresa.
Kako se tvrdi, tim koji radi na planu preuzimanja Grenlanda predvodi Stiven Miler, jedan od najtvrđih i najradikalnijih članova Trampovog kabineta.
U međuvremenu, lideri političkih stranaka na Grenlandu u petak su jasno poručili da “ne žele biti Amerikanci, ne žele biti Danci, već žele biti Grenlanđani”, reagujući na Trampove izjave o interesu za to ostrvo.
Govoreći na jednom događaju u Beloj kući, Tramp je izjavio da će SAD “učiniti nešto po pitanju Grenlanda, sviđalo se to nekom ili ne”, uz obrazloženje da bi u suprotnom Rusija ili Kina mogle preuzeti ostrvo, što, prema njegovim rečima, Vašington ne može dopustiti.
Dodao je i da bi voleo da postigne dogovor “na lak način”, ali da će, ukoliko to ne bude moguće, “učiniti to na teži način”.
Ovakve izjave izazvale su brojne osude, posebno u Evropi, gde su upozorili da bi takav potez mogao imati ozbiljne posledice, uključujući i dovođenje u pitanje opstanka NATO saveza.

















Covek se oteo sa lanca, neko ce morati da se pobrine za njega
Tramp nije izvršio vojni udar u Veneciji, ali nije isključeno da će to uraditi u budućnosti.