Bez disanja nema života. Svaki udisaj drži nas u životu. Dnevno udahnemo i izdahnemo više od 20.000 puta. Zadatak disanja jeste da dopremi kiseonik, a izbaci ugljen-dioksid. Ova razmena gasova obavlja se u plućima. Bez vazduha možemo živeti od šest do osam minuta nakon čega nastupa gušenje. Pluća ne uzimaju samo kiseonik, veće i viruse, bakterije i razne čestice. Što više brinemo o njihovom zdravlju, manja je verovatnoća da ćemo se razboleti.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, od hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP) boluje oko 50 miliona ljudi i svake godine umre skoro tri miliona obolelih osoba. Rak pluća jedna je od najčešćih malignih bolesti i ujedno najčešći uzrok smrti od raka kod oba pola. Statistika SZO kaže od raka pluća godišnje u svetu umre više od 1.400.000 ljudi.
Blagotvorno crno vino |
Pluća su smeštena u grudnom košu, zaštićena rebrima, vrlo su nežne strukture i kad bi mogla skroz da se rašire, bila bi prosečne veličine teniskog igrališta. Potpuno se razvijaju neposredno pre porođaja. Oko 10 sekundi nakon rođenja dete napravi prvi udisaj, pri čemu se pluća rašire i započinju rad. Pluća novorođenčeta su svetloružičaste boje, a starenjem, zbog udisanja različitih otrova iz vazduha, poprimaju prljavobraon, a kod pušača skoro crnu boju.
Stručnjaci često savetuju na koji način možemo da sačuvamo zdravlje pluća. Naučnici sa Harvarda otkrili su da oni koji uzimaju oko 325 mg aspirina svaki drugi dan imaju oko 22 procenta manje šanse da obole od astme, koja direktno napada zidove alveola. Treba redovno dizati tegove, tako što ćete da se oslonite leđima na klupu, a ruke sa tegovima da širite levo i desno od sebe, ili iznad glave, pa da ih zatim spajate u predelu grudi. Ova vežba formira mišiće u grudnom košu i povećava prostor za vaša pluća. Svakim udahom unosimo u organizam i polen, prašinu, viruse i toksine. Zato treba da pijemo što više vode. Hidratacija održava vlažnom sluz disajnih puteva, što olakšava iskašljavanje. Da bismo sačuvali zdrave bronhije, treba da što češće menjamo i peremo posteljinu. Prašina koja se sakuplja na posteljini može da zapuši bronhije, a studije su pokazale da redovno menjanje posteljine smanjuje za oko 66 odsto izloženost ovim štetnim materijama.
Dijafragma predstavlja skup mišića ispod pluća koji regulišu unos vazduha. Kad mozak pošalje signale plućima da prime vazduh, dijafragma se povlači nadole i tako im omogućava da se rašire. Zatim se vraća u prvobitan položaj kada dolazi do izdisaja. Da bi dijafragma funkcionisala besprekorno, treba da radimo trbušnjake. Stomačni mišići pomažu dijafragmi da se pomera, a što više ojačamo mišiće, imaćemo više snage da raširimo pluća.