Privatna arhiva

U Srpskoj akademiji nauka i umetnosti održana je ceremonija potpisivanja Memoranduma o namerama o saradnji između Odeljenja za istorijske nauke i Nacionalnog centra za istorijsko sećanje pri predsedniku Ruske Federacije.

Memorandum su potpisali akademik Ljubomir Maksimović, sekretar Odeljenja istorijskih nauka, i Elena Petrovna Mališeva, rukovodilac Centra za istorijsko sećanje pri predsedniku Ruske Federacije, počasni arhivar Javne komore Ruske Federacije, u prisustvu akademika Vasilija Krestića i akademika Slavenka Terzića, redovnih članova srpske akademije nauka, Odeljenja istorijskih nauka i predstavnika Ambasade Ruske Federacije u Srbiji.

Memorandum je označio početak saradnje u oblasti razmene naučnih istraživanja, održavanja zajedničkih događaja posvećenih najznačajnijim događajima i istaknutim ličnostima u istoriji bilateralnih rusko-srpskih odnosa.

Ovaj Memorandum je veoma važan istorijski događaj, jer je njegovo potpisivanje označilo početak saradnje u obeležavanju i realizaciji događaja i projekata u godini 80. godišnjice Pobede nad fašizmom u Drugom svetskom ratu, kao i projekata usmerenih ka ovekovečenju sećanja na grofa Savu Vladislavića Raguzinskog, osnivača grada Trojickosavska (danas Kjahta).

U susret proslavi izuzetno važne godišnjice – 300. godišnjice osnivanja Trojickosavska (danas Kjahta) kao temelja za razvoj velikog trgovačkog puta poznatog kao „Put čaja“, koji se danas, zajedno sa Kinom, Rusijom i Mongolijom, razmatra kao kandidat za upis na UNESKO-vu listu svetske baštine, poput „Puta svile“, koji je dobio ovaj status – planirano je objavljivanje naučne monografije o ovom „gradu-spomeniku večnog mira“, gradu koji je prvi imao zonu slobodne trgovine, kog je osnovao izuzetni diplomata srpskog porekla, grof Sava Vladislavić Raguzinski.

Ovo je grad čije je osnivanje pomirilo dva carstva – Kinu i Rusiju – duž granice koja se proteže oko 6.000 kilometara i koji je odoleo testu vremena već 300 godina.

Nakon potpisivanja Memoranduma, usledila je razmena i dodela poklona, od Izdavačke kuće ,,Prometej”, potomka grofa Save Vladislavića Raguzinskog, Branka Vukomanovića i Muzeja srpske diplomatije, Nacionalnom centru za istorijsko sećanje pri predsedniku Ruske Federacije, uručena je dvotomna monografija „PETAR VELIKI“ Zaharija Orfelina (reprint izdanja iz 1772. godine, izdavačke kuće ,,Prometej“), kao i Povelje zahvalnosti.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here