
Kijev odbacuje odluku Sevastopolja da se Krim pripoji Rusiji, a u gradovima širom Rusije juče su održavani mitinzi podrške narodu na Krimu. U akcijama pod parolama "Za bratski narod", "Svoje ne damo", "Svi zajedno", učestvovalo je nekoliko desetina hiljada ljudi. Mitinzi su održani i u Sevastopolju.
Šef Saveta Ruske Federacije Valentina Matvijenko poručuje da "neće biti rata između Rusije i Ukrajine", a ruski parlament je potvrdio da će poštovati "istorijski izbor" Krima iskazanog na referendumu, zakazanom za 16. mart, o pripajanju Rusiji, rekao je predsedavajući ruske državne Dume Sergej Nariškin tokom sastanka sa krimskim poslanicima.
Dajte posmatrače!
Na Krimu 30.000 vojnika |
Vlasti Krima se spremaju i da zamene ukrajinsku valutu (grivnu) za rusku rublju. Na poluostrvu će biti uvedena rublja u slučaju da se na referendumu izglasa pripajanje Rusiji. Gradsko veće Sevastopolja, grada na Krimu, gde je smeštena ruska Crnomorska flota, takođe je izglasalo odluku, koja odmah stupa na snagu, o pridruživanju Rusiji i prekidanju svih veza sa Ukrajinom.
Veće Sevastopolja je, takođe, saopštilo da u potpunosti podržava odluku parlamenta Krima da održi lokalni referendum, na kome će se oko dva miliona građana te autonomne oblasti izjašnjavati o ujedinjenju sa Rusijom. S druge strane, novo ukrajinsko rukovodstvo postavljeno iz Kijeva, odbacilo je odluku krimskih poslanika kao nelegitimnu.
Novi ukrajinski premijer Arsenij Jacenjuk kaže da "niko u civilizovanom svetu neće priznati rezultate tzv. referenduma na Krimu". On je ujedno zatražio da razgovara sa ruskim premijerom, Dmitrijem Medvedevim.
Predsednik Vrhovnog sovjeta (skupštine) Krima, Vladimir Konstantinov je u Moskvi, pak, obećao da će posle referenduma učiniti sve kako bi se sa Rusijom "ujedinio ne samo Krim, nego i čitava Ukrajina".
– Sada treba zaštiti sve građane Ukrajine – i Ruse i Ukrajince, od fašizma, nacizma, od bezočnog pritiska predstavnika zapadnih država koji nameću svoju ideologiju i govore o nekim velikim evropskim vrednostima – rekao je on.