
Malezijska vojska veruje da je radarom juče ušla u trag nestaloj letelici. "Avion je promenio kurs posle Kota Baru i spustio se na manju visinu. Uspeo je da uđe u moreuz Malaka", naveo je malezijski vojni zvaničnik, zadužen za informisanje o istrazi, a prenela je agencija Rojters. Avion na letu od Kuala Lumpura do Pekinga, u subotu rano ujutro je sat vremena po poletanju poslednji put imao kontakt sa kontrolom leta kod istočnog malezijskog grada Kota Baru. Nije bilo radio-kontakta koji bi ukazivao na problem.
Azilanti nisu teroristi
Opasni prtljag |
Mobilni telefoni nestalih putnika navodno i dalje zvone, a 19 porodica potpisalo je izjavu u kojoj tvrde da su uspeli da pozovu svoje najmilije, ali nisu dobili nikakav odgovor. Neki od putnika su čak bili onlajn na kineskoj društvenoj mreži "LjLj".
Kina je odobrila korišćenje u potrazi i njenih 10 satelita visoke rezolucije, koji su na vezi sa kontrolnim centrom Sian u severnoj Kini. Oni se sada koriste za navigaciju, praćenje vremenskih uslova, saobraćaja i drugih aspekata oko potrage aviona u kome su dve trećine putnika bili Kinezi.
Američka mornarica uputila je i drugi bojni brod – razarač "Kid", u potragu za avionom. Pretraga je juče proširena na šire područje Tajlandskog zaliva i Južnog kineskog mora, gde je avion izgubio radio vezu i nestao sa ekrana radara. Potraga se sprovodi i duž zapadne obale Malezije, severozapadno sve do Andamanskog mora, zasnovano na teoriji da je avion možda neko vreme leteo, pošto je odstupio od svoje putanje.