Šef kijevskog režima Vladimir Zelenski izjavio je da ukrajinske oružane snage već duže vreme imaju nedostatak ljudstva i da ukrajinske vlasti, u takvim uslovima, „mobilišu šta mogu“.
„Naravno da nam nedostaje ljudstvo, to je dugogodišnja pojava, traje ne nekoliko meseci, i ne jednu godinu“, rekao je Zelenski u intervjuu za televiziju Skaj njuz.
On je ujedno i priznao zamor u redovima ukrajinskih snaga, navodeći da nedostatak rotacija utiče na pad morala.
„Naravno, oni su umorni, nema dovoljno rotacija… kada se ljudi umore, borbeni duh opada“, kazao je Zelenski.
Podsetimo, načelnik Glavne operativne uprave Generalštaba Oružanih snaga Rusije, general-pukovnik Sergej Rudskoj, izjavio je 20. februara da su, prema ruskim procenama, gubici ukrajinskih snaga u ljudstvu od početka Specijalne vojne operacije premašili 1,5 miliona ljudi, a da su samo tokom 2025. godine iznosili više od 520.000.
Inače, na internetu su široko rasprostranjeni snimci prisilne mobilizacije u Ukrajini, na kojima se vide pripadnici vojnih odseka kako muškarce odvode u kombijima, uz navode da se ponegde primenjuje fizička sila.















