0
Petak 06.01.2017.
18:52 >> 22:46h

Crveno-bela bajka u Evroligi: Zvezda demolirala Žalgiris

Crveno-beli u strašnoj seriji. Posle Reala i CSKA, pao je još jedan evropski velikan - Žalgiris. Zvezda je slavila u Kaunasu 77:61 i stigla do osme pobede u Evroligi, a treće uzastopne.

Tanjug
Opet najefikasniji u Zvezdi: Marko Simonović vodio je bitku sa krilnim centrom Brokom Motumom

U prvih 20 minuta, četa Dejana Radonjića je odigrala simultanku sa domaćinima. Granitnom odbranom i sigurnim napadom, crveno-beli su zgazili litvanskog šampiona. Vodili suu 47:22, a u nastavku, gosti su samo otaljavali posao.

ŽALGIRIS  61: Pangos 4, Lekavičijus 6, Vesterman 3, Seibutis 8, Motum 8, Jankunas 10, Javtokas 2, Milknis 6, Lima, Kavaluskas 5, Hartenštajn 2, Ulanovas 7.

CRVENA ZVEZDA 77: Volters 5, Tompson, Dangubić 8, Mitrović, Dobrić, Simonović 16, Dženkins 13, Gudurić 7, Jović 1, Kuzmić 8, Bjelica 4.

Osim vođstva Žalgirisa 3:0 trojkom Vestermana, Zvezda je stalno bila u vođstvu. Na početku meča je odličan bio Kuzmić, koji je gospodario pod reketom. Kasnije je briljirao igrač utakmice, Branko Lazić, koji je serijom 7:0 odlepio crveno-bele na dvocifrenu prednost sredinom druge četvrtine. U finišu poluvremena, dalekometnom paljbom Marko Simonović je utišao publiku u Kaunasu, koja nije mogla da veruje šta gleda na parketu.

Zvezda je zaustavila šut domaćina, pogotovo za tri poena, agresivnom igrom na plejmejkera, bekovi gostiju nisu dali da dišu Vestermanu i drugovima. U jednom trenutku, krajem prvog poluvremena, domaći navijači isfrustrirani lošim izdanjem svojih izabranika zviždali su četi Šarunasa Jaskevičijusa što govoro o nemoći litvanskog šampiona.

Ovim trijumfom, Zvezda je ostala u Top 8 i kako sezone odmiče, san o četvrtfinalu evro elite više nije toliko daleko kao što je bio recimo pred tri nedelje, posle poraza od Olimpijakosa u Atini. Najnovije pojačanje srpskog šampiona, Dion Tompson, nije ulazilo u igru.

Posle tri poraza, konačno je Zvezda uspela da pobedi Žalgiris, a naredne nedelje u "Pionir" stiže Fenerbahče, koga crveno-beli nikada nisu dobili (pet poraza).

40. minut - U finišu opuštanje crveno-belih, pa su domaćini ublažili katastrofu - 61:77.
36. minut - U finišu su se raspucali i domaćini, ali i Čarls Dženkins, Zvezda je ostvarila i osmu pobedu u Evroligi, treću na strani.
35. minut - Dženkins pogađa trojku - 46:72, Zvezda demolirala "zelenu šumu". Impresivna igra crveno-belih.
34. minut - Četvrta trojka Simonovića - 69:46.
33. minut - Radonjić traži tajm-aut, Zvezda rutinski privodi meč kraju  - 43:63.
30. minut - Posle tri četvrtine, Zvezda i dalje ima ubedljivu prednost  - 61:39.
29. minut - Serija domaćina, 6:0, ali tu je Lazić da utiša publiku u Kaunasu  - 37:59.
28. minut - Jaskevičijus je dobio tehničku grešku zbog prigovora, Dženkins to kažnjava - 33:56.
27. minut - Mini serija domaćina, 4:0, Žalgiris se spustio na -22, ali čini se da Zvezda ovu prednost ne može da prokocka.
24. minut - Zvezda rutinski čuva stečenu prednsot i blizu je osme pobede u Evroligi - 27:53.
20. minut - Simonović sa devert metara pogađa trojku. Posle druge četvrtine, Zvezda impresivna, vodi 47:22.
19. minut - I Dangubić pogađa, demoliranje Žalgirisa. Zvezda na +23  - 42:19. Simonović zakucava - 19:44.
18. minut - Opet trojka Simonovića - 19:36. Zvezda blista, publika utišana.
17. minut - Trojka Simonovića, Zvezda na +17  - 33:16. Kavalauskas pogađa uz faul Jovića - 19:33.
16. minut - Bjelica prekida seriju domaćina - 14:28. Prvi poeni Simonovića - 14:30.
15. minut - Motum nastavlja seriju Žalgirisa - 14:26.
14. minut - Nekoliko loših minuta Zvezde u napadu, Radonjić mora da traži tajm-aut. Serija domaćina 5:0, 12:26.
13. minut - Ulanovas pogađa - 11:26.
12. minut  - Trojka Gudurića , +19 za Zvezdu  - 26:7. Lekavičijus prekida seriju gostiju - 9:26.
11.  minut - Domaćin ništa ne može da pogodi, Lekavičijus promašuje dva slobodna bacanja. I Volters se upisao u strelce - 7:23.
DRUGA ČETVRTINA
10. minut - Opet Lazić, Zvezda ima dvocifrenu prednost - 7:18. Trojka Lazića, sedmi uzastopni poen beka gostiju. Posle 10 minuta, crveno-beli vode 21:7.
9. minut - Lazić poentira, Zvezda odlična - 7:16.
7. minut - Trojka Gudurića, uz faul, Zvezda silna na startu, vodi 14:5. Motum prekida seriju Zvezde - 7:14.
6. minut - Zvezda zaustavila napade domaćina, Jaskevičijus morao da traži tajm-aut. Opet Kuzmić  - 5:10.
5. minut - Šesti poen Kuzmića  - 5:8.
4. minut - Tvrd početak sa dobrim odbranama.
3. minut - Poeni Dženkinsa - 3:4. Serija gostiju 6:0, Kuzmić gospodari ispod koša na startu.
2. minut - Trojka Vestermana - 3:0. Kuzmić postiže prve poene za crveno-bele.
1. minut - Utakmica je počela. Standardna postava Zvezde: Jović, Dženkins, Dangubić, Mitrović i Kuzmić.

Pre nešto više od mesec i po, izabranici Šarunasa Jaskevičijusa slavili su u "Pioniru". Večeras je prilika za revanš. Zvezda ima skor 7-8, a domaćin 6-9.