NA LICU MESTA
Utorak
SLIKE NA FOTO 28.02.
SPOMEN-KOMPLEKSI NA CERU I GUČEVU I DALjE ČEKAJU UREĐENjE
Besparica koči radove
Za obnovu kompleksa na Tekerišu potrebna tri miliona dinara, a za sanaciju spomenika i ograde na Gučevu 800.000 dinara
Sigurno je da se ove godine navršava stogodišnjica od početka Prvog svetskog rata, u kome je Srbija pretrpela velike gubitke i bila na strani pobednika, ali nije hoće li je spomen-kompleksi legendarnog Gučeva i Tekeriša u lozničkom kraju dočekati spremni. Mada je planirano da budu rekonstruisani spomen-kompleks Cerske bitke na Tekerišu i Gučevske bitke na istoimenoj planini, na tim lokacijama nisu počeli radovi i još se čeka hoće li država za njih obezbediti potreban novac.
ŽMEĐUNAS:Na potezu država
Prema rečima gradonačelnika Vidoja Petrovića, još sredinom marta prošle godine Loznica je formirala organizacioni odbor kako bi spremno dočekala obeležavanje stogodišnjice početka Prvog svetskog rata, u kome su se neke od najslavnijih bitaka odigrale u njenom kraju, na Ceru i Gučevu.
– Grad će preko Centra za kulturu “Vuk Karadžić” učiniti sve da se ova mesta što bolje urede, ali na potezu je država. U kompleks Gučevo više godina nije ulagano, pa bi bilo primereno urediti prostor oko spomen-kosturnice, ali su potrebne sanacija i rekonstrukcija samog spomenika i ograde oko njega, iz koje na više mesta nedostaju metalne cevi. Ustanovljeno je da je i u Spomen-kompleksu Cerske bitke na Tekerišu potrebno detaljno uređenje i revitalizacija. Potrebna je kompletna sanacija zgrade u kojoj je spomen-postavka posvećena bici, s uređenjem prostora oko nje i ograde oko celog kompleksa. Neophodno je, kako se navodi u ovogodišnjem planu poslovanja lozničkog Centra za kulturu “Vuk Karadžić” koji se stara o Tekerišu, a od oktobra i o Gučevu, rekonstruisati plato ispred spomenika, stepenice, prilazne staze i zameniti dotrajale klupe i stolove – kaže Petrović.
U Centru za kulturu kažu da su na vreme počeli aktivnosti koje zavise od njih, ali da je na potezu država kojoj su se obratili za finansijsku podršku.
Od Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Valjevu dobili su elaborat o poslovima na Tekerišu i Gučevu koji je još prošle godine poslat resornom ministarstvu, ali se na odgovor i dalje čeka. Prema podacima Centra za kulturu, vrednost radova na sanaciji spomenika i ograde na Gučevu je oko 800.000 dinara, za to je potrebno tridesetak radnih dana i taj posao neće početi pre leta jer posle eventualnog dobijanja novca slede tenderi. Za sređivanje kompleksa na Tekerišu prema predračunu bi trebala oko tri miliona dinara. Do ovih mesta – Cera, prve srpske i savezničke pobede, na Gučevu, nažalost, već decenijama vode loši putevi i prema nekim informacijama država će se potruditi da ih sredi do stogodišnjice. Loznica će nastojati, kažu u lokalnoj samoupravi, da učini sve kako bi ova mesta bila sređena do obeležavanja jubileja, a Centar za kulturu priprema više programa koji će biti posvećeni tome.
ŽMEĐUNAS:Nova postavka
Priprema se, pored ostalog, nova postavka Muzeja Jadra u skladu s jubilejom kao i izložbe o Milunki Savić i Momčilu Gavriću, najmlađem ratniku Prvog svetskog rata rođenom u lozničkom kraju.
Hoće li Cer i Gučevo biti spremni za obeležavanje stogodišnjice ostaje da se vidi. Teško je poverovati da država neće naći novac, ali ukoliko izostane podrška, Loznica će sama učiniti ono što može da Cer i Gučevo što uređeniji dočekaju stogodišnjicu Velikog rata.
Centar za kulturu će pre obeležavanja jubileja, ispred zgrade s postavkom Cerske bitke u Tekerišu, postaviti biste kralja Petra Prvog Karađorđevića i Aleksandra Karađorđevića.
U ovom spomen-prostoru postavljene su biste srpskim vojskovođama: Radomiru Putniku, Živojinu Mišiću, Stepi Stepanoviću, Petru Bojoviću i Pavlu Jurišiću Šturmu.
Đ. JANKOVIĆ
Ant:
Gučevo u mraku
– Spomen-kosturnica na Gučevu godinama je u mraku pošto su postavljeni reflektori polomljeni. Na spomeniku, na grbu Srbije odavno nema jednog ocila, oštećene su kamene klupe, a iz ograde oko spomenika pokradeno je više cevi. Pre nekoliko godina spomenik na vrhu Gučeva bio je osvetljen i noću vidljiv sa obe strane Drine – kaže Petrović.
Ant:
Bitka na Drini
Jedna od najtežih i najkrvavijih bitaka iz Prvog svetskog rata, bitka na Drini, počela je 8. septembra 1914. godine. Deo bitke bile su i borbe na planini Gučevo koje su trajale 55 dana, započele su u drugoj polovini septembra i odvijale se sve do početka novembra iste godine. Gučevska bitka poznata je kao prva rovovska bitka Prvog svetskog rata, u kojoj je na pojedinim kotama razmak između rovova bio pet do sedam metara. Srspka strana primicala je rovove da bi smanjila efikasnost austrougarske artiljerije. Na Gučevu je 1929. podignuta kosturnica u kojoj je sahranjen deo posmrtnih ostataka žrtava Drinske bitke.
Ant:
Prva pobeda
Bitka na Ceru jedna je od najslavnijih pobeda srpske vojske i ujedno prva saveznička pobeda u Prvom svetskom ratu. Ova čuvena bitka u kojoj je srpsku vojsku vodio general Stepa Stepanović vođena je od 16. do 20. avgusta 1914,. na širokom prostoru planine Cer. U bici je poginulo 16.000 srpskih i 25.000 austrijskih vojnika. Na jugoistočnim obroncima planine Cer, u selu Tekeriš, 1928. je podignut spomenik sećanje na Prvi svetski rat i Cersku bitku koja se vodila na ovim prostorima s natpisom: “Vaša dela su besmrtna”.