
U ovom klubu tvrde da su grbovi tih opština diskriminatorski i da se u njima ne mogu prepoznati pripadnici nijednog konstitutivnog naroda u BiH, osim srpskog! Šef kluba Edin Ramić izjavio je da će kompletnu inicijativu predstaviti sredinom meseca kada će javnosti biti prikazane i fotografije svih, kako tvrdi, spornih grbova.
Već zabranili grb i himnu RSPodsetimo, na inicijativu tadašnjeg bošnjačkog člana Predsedništva BiH, Ustavni sud BiH je 2006. godine doneo odluku kojom su nekadašnji grb RS (dvoglavi orao) i himna ("Bože pravde") proglašeni diskriminatorskom. Vlasti RS su tu odluku ispoštovale i proglasile novi grb RS, a kompozitor iz Banjaluke Mladen Matović iskomponovao je novu himnu "Moja Republika". Na osnovu istog zahteva, grb FBiH je proglašen diskriminatorskim, ali taj entitet još uvek nije usvojio novi simbol. |
On kaže da su među opštinama koje imaju diskriminatorske grbove Vlasenica, Nevesinje i grad Banjaluka, ali ne želi da otkriva koje su to ostale opštine sa spornim grbovima. Ipak, kako "Vesti" nezvanično saznaju, reč je o Derventi, Bijeljini, Zvorniku, Kotor Varoši i još više od 10 opština u celoj RS.
– Kod svih opština postoji isti argument. U simbolima tih lokalnih zajednica može se prepoznati samo jedan narod i mi ćemo tražiti da se ta obeležja promene – rekao je Ramić.
Ova inicijativa naišla je na čuđenje u većem delu opština RS koje su na udaru. Načelnici tih lokalnih zajednica tvrde da nikada do sada nisu dobijali bilo kakve primedbe u vezi sa grbovima svojih opština i kažu da im nije jasno zašto se sada poteže to pitanje kada neke opštine sadašnje grbove imaju i po desetak godina.
Inače, činjenica je da se na, recimo, grbu Vlasenice nalaze pravoslavna crkva, srpska trobojka i krst ili da je na grbu Nevesinja simbol "četiri S", što neki mogu protumačiti kao forsiranje obeležja samo jednog naroda. Međutim, celi politički krug u RS postavlja pitanje zašto se ova inicijativa pokreće baš sada uoči predizborne kampanje.
Šef srpskog kluba u Veću naroda Staša Košarac kaže da je reč o još jednoj bošnjačkoj inicijativi koja za cilj ima samo podizanje tenzija i pogoršavanje odnosa među narodima u BiH. On smatra da Klub Bošnjaka nema ovlašćenja da se meša u rad lokalnih zajednica.
– Grbove u opštinama donosile su lokalne skupštine, a u većini lokalnih parlamenata učestvuju i Bošnjaci, odnosno bošnjačke političke partije. Ako nekome od njih smeta grb opštine, onda u tim lokalnim zajednicama treba da bude potegnut taj problem, a ne da se u tu priču upliću viši nivoi vlasti u RS – kaže Košarac.
Politikanstvo uoči izbora
Šef srpskog kluba u Veću naroda Staša Košarac tvrdi da se iza bošnjačke inicijative kriju prizemni politički interesi i da je sve motivisano skorim početkom predizborne kampanje u BiH. |