U Leposaviću je upravo završen Internacionalni festival folklora koji je okupio oko 1.000 učesnika iz srpskih sredina širom Kosova i Metohije, Srbije, Crne Gore, Bugarske i Rumunije. Za pet dana, koliko je ova manifestacija trajala, u lepotama srpsko-kosovskog i balkanskog izvornog narodnog stvaralaštva uživalo je oko 20.000 žitelja severnog Kosova i srpskih enklava južno od Ibra.
Organizatori ove tradicionalne manifestacije koja se održava poslednjih dana avgusta bili su Centar za kulturu "Sava Dečanac" i ovdašnje Kulturno-umetničko društvo Kopaonik koje je u poslednjih 15 godina igru, pesmu i nošnju Srba sa Kosova i Metohije pronelo širom sveta, od Gibraltara i Španije, preko severne Afrike, Bliskog istoka, Ukrajine, Rusije i Belorusije do daleke Australije….
– Teška su vremena, besparica je velika, za kulturu uvek ostane najmanje para, ali mi se ipak trudimo i nekako uspevamo da uz pomoć Ministarstva kulture Republike Srbije i sopstvenim sredstvima održimo i unapredimo sve kulturne manifestacije na severu Kosova i Metohije – priča Goran Milićević, direktor Centra za kulturu "Sava Dečanac" u Leposaviću, koji preuzeo tešku obavezu da, nakon proterivanja svega srpskog iz Prištine, Prizrena, Peći, Đakovice, Gnjilana, Podujeva i drugih velikih gradova južno od Ibra, bude čuvar običaja, tradicije i kulture Srba Kosova i Metohije.
Prvi glas Ibra
Đorđe Lakušić, alfa i omega festivala i umetnički rukovodilac leposavićkog nadaleko čuvenog KUD-a Kopaonik, kaže da svi vredno rade tokom cele godine:
– Međunarodni festival folklora je kruna našeg jednogodišnjeg rada, putovanja i nastupa od najzabitijih sela širom Kosova i Metohije, često mesecima odsečenih od ostalog sveta, do svetskih metropola poput Pariza, Londona, Valensije, Moskve, Kijeva, Melburna i Sidneja gde smo našom narodnom nošnjom, igrom, izvornom pesmom i ponašanjem svima pokazali da Srba još ima na Kosovu i Metohiji. Prevashodni cilj nam je da okupimo društva sa Kosova koja uglavnom rade u vrlo teškim uslovima, često po podrumima i školskim salama bez struje, a potom i da u naš kraj dovedemo i ansamble iz okruženja i prijatelje iz inostranstva koje smo posećivali i sa kojima imamo dobru saradnju. U gostima su nam bili Rusi, Ukrajinci, Španci, Česi, Slovaci, Francuzi, Italijani, Bugari, Rumuni, Grci… Mnogi od naših gostiju postali su i naši ambasadori i branioci Kosova u svojim zemljama – kaže Lakušić pokazujući vitrine pune vrednih priznanja dobijenih u Srbiji i širom sveta.
Osim Internacionalnog festivala folklora, opština Leposavić, odnosno Centar za kulturu "Save Dečanac", višegodišnji je domaćin i Festivala domaćeg filma zbog koga su u ovaj kraj dolazili Emir Kusturica, Gorana Paskaljević, Ljubiša Samardžić, Srđan Dragojević, Bora Todorović, Dragan Bjelogrlić, Mima Karadžić i druge rediteljsko-glumačke veličine.
U Leposaviću se tokom jula 30 godina neprekidno održavaju i velike manifestacije Prvi glas doline Ibra, koja okuplja najbolje pevače izvorne narodne pesme od Rožaja do Kraljeva i po 10.000 gledalaca. Na manifestaciji su učestvovali Miša Mijatović, Ljubiša Pavković, Snežana Đurišić, Merima njegomir, Ana Bekuta, Miroslav Ilić, Radiša Urošević… Ovaj gradić podno Kopaonika domaćin je i Prve harmonike Kosova i Metohije, Likovne kolonije Kopaonik, škole starih slikarskih tehnika, brojnih koncerata, književnih večeri i pozorišnih predstava.
Bekstvo iz Prištine
– Nakon što su se Srbi povukli iz gotovo svih većih gradova, mi smo prosto imali obavezu da preuzmemo na svoja pleća očuvanje i unapređenje bar dela kulturnih manifestacija i institucija koje su morale da beže iz Prištine. Uz pomoć Ministarstva kulture Srbije, koja je ranije bila mnogo veća, pokrenuli smo i neka nova kulturna dešavanja, a posebnu pažnju posvetili smo zaboravljenim i zapostavljenim kulturnim velikanima iz našeg kraja i nekim novim manifestacijama. U Sočanici smo uredili spomen-sobu učesnicima Topličkog ustanka koji je, što mnogi ne znaju, najpre buknuo na severu Kosova, u Lešku smo podigli spomenik pukovniku Pavlu Blažariću, junaku iz našeg kraja koji se istakao u proboju Solunskog fronta, štampali smo i njegov ratni dnevnik, ispred Centra za kulturu postavili smo spomen-bistu Savi Dečancu, umnom vladiki sa naših brda, koji je bio i učesnik Berlinskog kongresa – kaže Gojko Milivojević koji je više godina "vodio kulturu" u Leposaviću i dao veliki doprinos da se mnogo toga za Srbe vrednog i važnog ne ugasi i ne zaboravi.
Dok je kulturnih događaja, dok je naših običaja i naše tradicije, biće i Srba ne samo na severu već i na drugim delovima Kosova i Metohije. Ne smemo dozvoliti da nam nameću tuđe običaje i tuđu kulturu i da nas tako liše svojih korena, a potom i lako proteraju sa svojih ognjišta – kaže Milivojević koji i dalje radi u Centru za kulturu "Sava Dečanac".
Bitka za muzej
Biblioteka i pozorište
Balkanska kola |