Đ. Janković
Učesnike regate poslužilo lepo vreme

Prva avgustovska subota je posle dvogodišnje pauze ponovo bila u znaku međunarodne regate “Drina je samo jedna” od Malog Zvornika do Žićine plaže u Banji Koviljači.

Sedamnaesti put su se plovila različitih veličina, materijala i brojnosti posada otisnula niz smaragdnu reku sa obe njene obale, na još jedno zajedničko uživanje na Drini koja nije granica, već reka “koja spaja, a ne razdvaja” kao se to često kaže.

Vreme je bilo kao stvoreno za dan na i pored vode, a mnogi su se i uželeli ovakvog druženja koje je na poslednjoj prethodnoj plovidbi, 2022. okupilo oko 300 plovila sa oko tri hiljade učesnika.

Učestvovalo oko 200 čamaca

Ovoga puta bilo je skoro 200 čamaca i oko hiljadu regataša svih generacija. Raspoloženje je na startu bilo na nivou, na plovidbu dugu dvadesetak kilometara krenulo se u 10 sati, nizvodno od HE Zvornik, a nešto niže konvoju čamaca pridružili su se i regataši iz Zvornika (RS), koji će ploviti nešto duže pa se neće iskrcati na Žićinoj plaži, već malo dalje, na Donjem Šepku. Da bude što veselije i bučnije postarao se trubački orkestar koji je bio deo posade na jednom od čamaca, a zagrevanje je počelo i pre plovidbe.

Dušan Marinković po prvi put na regati

Među onima koji su hitali u svoja plovila bio je i momak ogrnut srpskom zastavom, Dušan Marinković iz Paraćina, koji je prvi put na regati.

– Tačno, ovo mi je prvi put, a došao sam sa društvom. Devojka mi je iz Loznice, preporučila mi je da dođem na regatu i nisam se pokajao, dobro je druženje, lepa reka i vreme, a i prasence je spremno. Bio sam ranije na Drini da je gledam, ali prvi put sada plovim. Sve je ovde prelepo, kao što je i u našoj Srbiji. Imamo stvarno divna mesta, samo što ne znamo sve to možda da čuvamo i cenimo. Treba da se okrenemo Srbiji, da bar jedan vikend provedemo na Drini, Savi, Dunavu, ili Velikoj Moravi. Samo da se okrenemo oko sebe i shvatimo šta imamo – kazao je Dušan za Vesti online.

Na regatu je došao i David, četrnaestogodišnjak koji živi u Švajcarskoj. Nije bio rad za fotkanje, a došao je sa dedom, Zaimom Ivkovićem iz lozničkog Velikog Sela, koji ima svoj čamac i redovan je učesnik gotovo svih regata.

– Drinu obožavam, kad god mogu na reci sam, i na svakoj regati od Perućca, Ljubovije, gde god ima vode i čamaca tu sam. Plovim sa unukom da zavoli ove naše lepote i ne zaboravi ih – kaže pa krenu sa poslednjim pripremama za regatu.

Roštiljanje na čamcu poseban doživljaj

Kao što je i red posade su bile dobro opremljene zavidnim količinama mesa za roštilj, sokova i gajbi piva. Kapetana ovogodišnje regate Marko Purtić najavio je nekoliko dana uoči plovidbe da je bezbednost na prvom mestu pa su preduzete sve mere da učesnici plovidbe budu sigurni. Osim profesionalnih spasilaca i ronilaca, o njima su se starali pripadnici granične policije, vatrogasno-spasilačke jedinice, a regatu je celim tokom pratila ekipa služba Hitne pomoći.

Čamci su na cilj, na Žićinu plažu, počeli da pristaju oko 14 časova, a onda je nastalo bučno prepričavanje dogodovština sa vode i zauzimanje pozicija da se okrepi duša pićem i porcijom vojničkog pasulja.

Regata je završena, a organizatori, Grad Loznica, opština Mali Zvornik i Grad Zvornik (RS) još jednom su pokazali da je Drina reka na kojoj se treba družiti, i da ona za ljude na njenim obalama nije granica već blagodet koju treba čuvati kako bi i buduće generacije mogle da uživaju u njenoj lepoti koja pleni svakoga ko je vidi. Želja je zajednička, da se i dogodine ponovo plovi jer Drina je samo jedna”.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here