Dušek smanjuje stres!

0

Kvalitetan san je temelj dobrog zdravlja i lepog raspoloženja. Ljudi prosečno provedu i do trećine života spavajući, međutim, činjenica je da mnogi ne spavaju zdravim i dobrim uslovima. Ako se ujutro, bez obzira na sate provedene u spavanju, budite umorni i iscrpljeni, verovatno je problem u vašem dušeku, koji može izazvati i probleme s disajnim kanalima.
Studija iz 2009. godine, u kojoj je učestvovalo 59 muškaraca i žena, pokazala je kako promena dušeka uveliko može uticati na nivo stresa. Naime, tokom istraživanja ispitanici su 28 noći spavali na svojim dušecima, a nakon toga isti broj noći na novim, srednje čvrstim dušecima. Nakon toga od ispitanika se tražilo da procene nivoe stresa bazirane na faktorima kao što su brige, misli, nervoza, razdražljivost, glavobolja, drhtanje itd. Spavanje na novim dušecima, prema rezultatima, dovelo je do znatnog smanjenja stresa, verovatno zbog povećanja kvaliteta sna i smanjenja bola povezanog s lošim, starijim dušekom.
Madrac bespogovorno skuplja prašinu i grinje. Ta mikroskopska stvorenja hrane se mrtvim ćelijama kože koje prirodno otpadaju s ljudskog tela i skupljaju se na dušeku. Stari, prašnjavi i istrošeni dušeci prepuni grinja posebno mogu biti problematični za one s astmom i problemima sa disajnim kanalima, tako da je vrlo važno redovno menjati posteljinu.
Nema standardnih definicija kad je u pitanju to šta neki dušek čini mekanim, a šta tvrdim. Osobi s više od 100 kilograma jedan dušek će biti mekan, ali isti taj madrac će osobi od pedeset kilograma biti tvrd. Bez obzira na to šta piše na deklaraciji dušeka, kako biste bili sigurni da li zadovoljava vaše potrebe, važno je provesti neko vreme na njemu u horizontalnom položaju. Takođe, postoji malo dokaza koji je bolji – čvrst ili mek dušek? Sve zapravo zavisi od individualnog ukusa i osećaja udobnosti.
Bacanje i okretanje u snu može biti jasan znak da je vreme za kupovinu novog dušeka. Ulegnuta sredina ili opruga koja vas ubada u leđa jasni su znakovi kako je došlo vreme za kupovinu novog dušeka. Međutim, nisu to jedini razlozi da krenete u kupovinu. Ako osećate da više ne spavate tako kvalitetno i dobro kao pre, razmislite o promeni koja će vam poboljšati kvalitet sna.

 

Spavaća soba nije kancelarija
Stručnjaci upozoravaju krevet vam ne može da služi kao kancelarija. Spavaća soba, a samim tim i krevet trebalo da budu rezervisani za spavanje. Ako ležeći u krevetu radite, proveravate poštu i društvene mreže, velike su šanse da ćete teško zaspati, a san će vam ometati i plava svetlost koju emituje ekran. Zato upamtite – radni sto je za rad, a krevet samo za spavanje!

 

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here