U Evropskom parlamentu izglasani su stroži propisi sa ciljem da se bolje zaštite psi i mačke kao kućni ljubimci.
Propisi su doneti jer do sada nije bilo jedinstvenih standarda uzgoja kućnih ljubimaca. Niz novih propisa, za koje je glasalo skoro 450 od 750 evroparlamentaraca imaju za cilj sveobuhvatniju borbu protiv zloupotreba u uzgoju pasa i mačaka u EU, pišu nemački mediji.
Prema novim pravilima zabranjeno je sakaćenje životinja, ilegalna trgovina, kao i uzgoj s nepovoljnim i bolnim karakteristikama, poput ravnih njuški i kratkih nogu i takve životinje neće moći da se takmiče ili učestvuju na izložbama.
Zabranjeno je i kupiranje ušiju ili repa, osim ako je to medicinski neophodno, a i to će morati da se radi pod anestezijom, a zabranjeno je i incestuozno parenje.
Propisima se brane bolne obuke i bolno ograničavanje kretanja, kao npr. upotrebom električnih ogrlica.
Kućni ljubimci moraće da budu čipovani mikročipovima koji će imati informacije o starosti, polu i poreklu životinje, a ti podaci će se čuvati u centralnoj bazi podataka kojom će upravljati EU.
Svi psi bi trebalo da se čipuju najkasnije pet godina od stupanja zakona na snagu, a trebalo bi da doprinesu efikasnijoj borbi protiv ilegalne trgovine psima i mačkama. Takođe, jedno od pravila je i da životinje koje se unose u EU iz država koje nisu članice, budu čipovane.
Prema procenama EU, oko 44 odsto svih građana EU poseduje kućnog ljubimca, a u 60 odsto svih slučajeva životinja se kupuje putem interneta.