Šta će se desiti vašim uređajima kad Microsoft aktivno prestane da ažurira Windows 10? Evo odgovora i nekoliko rešenja.
Windows 10, popularni Microsoftov operativni sistem, bliži se svom kraju. Tačnije, od oktobra 2025. godine, Microsoft više neće aktivno objavljivati ažuriranja i bezbednosne zakrpe za taj operativni sistem.
To znači da će milioni računara širom sveta, koja koriste ovaj operativni sistem, zapravo postati nezaštićeni.
Ali, iako Microsoft već mesecima korisnicima nudi “besplatnu” nadogradnju na Windows 11, mnogi tu ponudu ne mogu da iskoriste iz nekoliko razloga – ili jednostavno ne žele da pređu na novi operativni sistem ili koriste uređaje koji ne zadovoljavaju minimalne uslove za korišćenje Windowsa 11.
I tu se sad postavlja pitanje. Šta će se dogoditi sa tim milionima uređaja kada Microsoft aktivno prestane da ažurira Windows 10?
Ukratko – ništa. Uređaji će i dalje normalno nastaviti da rade. Ali, važno je znati da više neće biti toliko bezbedni. Odnosno, da će tokom vremena postati sve ranjiviji na potencijalne hakerske i napade zlonamernih programa.
Iako iz iskustva znamo da takav, “otpisani” Windows i dalje može da se koristi (podaci sa stranice Statcounter pokazuju da još uvek mali deo korisnika u svetu koristi Windows 7, pa čak i Windows XP), velika je verovatnoća da će tokom vremena njegovo korišćenje postati gotovo nemoguće. I ne samo zbog Microsofta i hakera.
Naime, svi oni kreatori aplikacija i programa koje koristite na svojim računarima, izrađuju softver za aktelni operativni sistem. Ako Microsoft kaže da je to Windows 11, velika je verovatnoća da nećete moći da instalirate nove verzije programa na računar s Windows 10 operativnim sistemom. A to znači da nećete moći da koristite najnovije funkcije tih programa.
Izbor postoji, ali šta odabrati?
U zavisnosti od toga u kakvoj ste situaciji, nudi vam se nekoliko izbora.
1) Nastavite da koristite Windows 10 dok to možete
Već smo napisali što sve mogu da očekuju oni koji nastave da koriste Windows 10 i posle oktobra. Da, računar neće prestati da vam radi, ali bi s vremenom (čitajte: nekoliko meseci) rad na njemu mogao da postane izuzetno neugodan.
2) Instalirajte Windows 11 (ako možete)
Računari koji su se na tržištu pojavili u poslednjih nekoliko godina, verovatno imaju mogućnost instaliranja Windowsa 11. To je lako mmoguće proveriti u samim podešavanjima operativnog sistema, gde je Microsoft ljubazno ponudio da proveri koliko je računar na kojem Windows 10 trenutno radi, spreman za 11. Ako podržava Windows 11 instalaciju, savet je da kreirate bezbednosnu kopiju svih podataka koji su vam važni, odvojite malo vremena (ili zatražite pomoć nekoga ko se razume u računare) i potom pokrenete nadogradnju na Windows 11. Microsoft će vas voditi kroz sve korake, a na vama će samo biti da pratite uputstva na ekranu.
3) Kupite novi računar koji podržava Windows 11
Ako to možete sebi da priuštite, jednostavno kupite novi računar s već instaliranim Windows 11 operativnim sistemom. Ili ako ga kupujete bez operativnog sistema, proverite u prodavnici da li ispunjava preduslove za instalaciju Windowsa 11.
4) Zadržite svoj računar, rešite se Windowsa
Iako je najčešće korišćen, Windows nije jedini operativni sistem na tržištu. Možete svoje računar pretvoriti u, na primer Chromebook. ChromeOS je Google-ov operativni sistem koji zapravo funkcioniše kao internet pregledač. Možete pokretati sve aplikacije koje biste inače pokrenuli u internet pregledaču, ali i instalirati neke Android aplikacije. Ali, ako se oslanjate na Windows aplikacije, nećete moći da ih instalirate na svoj računar.
Treba pomenuti i Linux operativni sistem, koji je vizuelno sličan Windowsu, ali možda je malo komplikovaniji za savladavanje, jer ima neke svoje specifičnosti, a i na tržištu se može naći nekoliko različitih verzija. Dobar početak je Linux Mint jer ima detaljna uputstva za instalaciju i korišćenje, a i redovito se nadograđuje. Ali, imajte na umu da na računar s Linux operativnim sistemom nećete moći da instalirate Windows aplikacije, već ćete morati da potražitie Linux verzije, što bi za neke korisnike mogao biti problem.
5) Platite Microsoftu da održava Windows 10 u životu
Microsoft je ponudio korisnicima da mu plate 30 dolara ne bi li dobili još jednu godinu podrške. Za neke će to značiti da će odluku o budućnosti svog računara moći da odlože za godinu dana, za druge, da će “kupiti” još malo vremena pre prelaska na novi operativni sistem.
Savet je da u nekom trenutku ipak odaberete novi operativni sistem (bio to Windows 11 na novom računaru ili Linux/ChromeOS na starom računaru). Ne samo kako biste mogli da koristite najnovije mogućnosti koje će biti ponuđene, već i kako biste ipak imali dodatni sloj zaštite od hakera i zlonamernih programa.