FMD Kolo – Nojhauzen

0

FMD Kolo osnovano je 1981. godine u opštini Nojhauzen kod vodopada Rajnfal, u Švajcarskoj. Osnivačima je bio glavni cilj stvaranje mesta koje će omogućiti njihovoj deci da se okupljaju i druže kroz upoznavanje i negovanje kulture svojih roditelja i predaka. Taj cilj se do današnjeg dana nije promenio.
Od 1981. godine do danas prošlo je pet generacija kroz FMD Kolo, ili više od 400 dece i omladinaca. Zahvaljujući druženju i zajedničkoj igri, u društvu su se rodila mnoga prijateljstva, pa čak i ljubavi krunisane brakom, tako da danas ima i potomaka bivših igrača koji su u društvu aktivni.

Lična karta udruženja
Predsednik: Željko Cvijetić. Delegat u Savezu srpskog folklora Švajcarske: Nebojša Jovanović. Umetnički rukovodilac: Lazar Tomašević. Umetnički rukovodilac pevanja: Merima Kurtišević. Koreograf: Radojica Kuzmanović.
Šef orkestra i aranžman: Zoran Bogdanović.

Tokom 30 godina rada društvo je postavilo na scenu više od 30 koreografija iz svih mogućih regiona gde su Srbi nastanjeni. Izvođenje tog bogatog repertoara na mnogim takmičenjima, koncertima i drugim manifestacijama redovno je bilo propraćeno aplauzom i oduševljenjem od strane publike.
Kolo je dobilo bezbroj nagrada i plaketa i tretiralo se kao jedno od društava koja na najbolji mogući način predstavljaju i neguju srpsku kulturu izvan granice Srbije.
Tu činjenicu potvrđuje i repertoar društva, koji pored brojnih koreografija iz gotovo svih predela gde je srpski narod nastanjen obuhvata i bezbroj lepih i izvornih pesama.
Trud i kulturni rad društva već četiri puta je bio nagrađen od strane Saveza amatera Srbije dodelom titule Najbolje srpsko folklorno društvo u Zapadnoj Evropi. Osnivanjem prvog tamburaškog orkestra u dijaspori FMD Kolo je ukazalo i na veliki značaj muzičkog stvaralaštva pri gajenju srpske kulture. Pored toga što gaji igračku i muzičku kulturu i tradiciju, društvo je uvek nastojalo da stiče i neguje prijateljstva kroz putovanja i gostovanja u gradovima Srbije i Zapadne Evrope.
Izgradnjom "srpske kuće" naše društvo je učinilo najveći korak svog postojanja. Prostorije tog objekta u koji je ogroman napor uložen poslužiće za očuvanje srpske pesme, igre i muzike na jednom malo ozbiljnijem i profesionalnijem nivou. Ovo društvo se najiskrenije nada da će taj projekat i drugim Srbima po celom svetu predstavljati motivaciju da se na najbolji način bore protiv zaborava i za opstanak srpske kulture i tradicije i njihovo prenošenje na mlađe generacije… Ove godine u Banjaluku putuju sa koreografijom: "Oj, jabuko, mori zeleniko" – svadbeni običaji iz sela Koretište, Gnjilane, Kosovsko Pomoravlje, sa kojom su osvojili četvrto mesto na 19. švajcarskoj smotri srpskog folklora
 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here