U Kelnu, "prestonici" karnevalskog života Nemačke, padale su s neba bombone, a zemljom šetale maske političara, među kojima su bili i trodimenzionalni ruski predsednik Vladimir Putin i kancelarka Angela Merkel u kolima na kojima je pisalo "destinacija-večnost". Svoje mesto u karnevalskim povorkama našao je i predsednik SAD Barak Obama, ali i ukrajinski opozicionar Vitalij Kličko, koji je boksovao sa Putinom.
Dok se vazduhom prolamala vesela muzika, u gradu su "lebdeli duhovi" dobrog raspoloženja "petog godišnjeg doba", kako se duž Rajne popularno naziva ovo vreme karnevala. Keln, gde je prvi Rozenmontagszug održan 1823. slavio je, pred početak uskršnjeg posta, završnicu karnevala, a oko 6,5 kilometara dugi "voz" sa 100 vagona, 11.500 učesnika i 130 muzičkih grupa – bio je i najduži i najveći i najšareniji u Nemačkoj.
Na ulicama grada su se videle najrazličitije maske, zgodne mažoretkinje, kauboji i strašni pirati, ali i bubamare i bebe sa "cuclama" od pivskih flaša, Drakule, "Meksikanci", "Arapi", veštice…, a slično je bilo i u Diseldorfu, Majncu i drugim gradovima.
Računa se da je i u ovogodišnji Rozenmontagszag bačeno na tone slatkiša-čokolada, pralina, kokica, cveća, plišanih igračaka, lopti i svih mogućih poklončića, koji donose radost.
U Diseldorfu, glavnom gradu pokrajine Severna Rajna – Vestfalija, mislilo se na sve, pa i na HIV, tako da su taksisti delili kondome.