pexels.com

Vrele letnje dane je ponekad nemoguće izdržati bez klima-uređaja.

Međutim, celodnevni rad rashladnih sistema znači i veće račune za struju. Ali, postoje načini da se ovo izbegne.

Ovo je nekoliko načina racionalnog i optimalnog korišćenja klima-uređaja – kako se rashladiti, ali i uštedeti električnu energiju.

Da bi prostor bio udoban, stručnjaci savetuju da se temperatura klime podesi na 24 ili 25 stepeni Celzijusa.

Takođe je preporučljivo pažljivo odabrati način rada uređaja. Ako pravilno podesite klima-uređaj možete značajno da smanjite potrošnju struje i račune.

Podešavanje temperature

Jedan od najčešćih razloga zašto klima-uređaj troši više električne energije je to što je temperatura podešena prenisko.

Statistike pokazuju da većina korisnika postavlja svoje klima uređaje na 21 do 23 stepena Celzijusa.

Međutim, stručnjaci i portali koji se bave belom tehnikom savetuju da se klima podesi na 24 ili 25 stepeni, tvrdeći da će i zbog ove male razlike u temperaturi u prostoriji i dalje biti udobno, ali da je ušteda struje u ovom slučaju bezbedna.

Računi se tako mogu smanjiti za čak 10 do 25 odsto.

Stručnjaci upozoravaju i da treba paziti gde se postavlja termostat. Taj deo uređaja je veoma osetljiv na toplotu koju emituju televizori, računari i drugi električni uređaji, pa je preporučljivo da se klima ugrađuje dalje od njih, jer će u suprotnom kompresor raditi duže.

Izbor režima rada

Za razliku od starijih klima-uređaja koji su imali samo osnovne funkcije hlađenja, odnosno imali su tri opcije hlađenja – nisko, srednje i visoko, noviji klima-uređaji imaju više opcija režima rada.

Bez obzira da li su standardni klima-uređaji, prozorski modeli ili prenosivi klima-uređaji, svaki ima režim hlađenja (Cool Mode).

U ovom režimu, AC kompresor radi na podešenoj temperaturi i brzini ventilatora koja odgovara tom nivou. To znači da potencijal za uštedu električne energije zavisi od temperature na kojoj se klima-uređaj koristi.

Režim ventilatora, kao što ime kaže, znači da radi samo ventilator, dok je kompresor isključen. Na ovaj način se postiže značajna ušteda u radu. Međutim, ovaj metod ne dozvoljava dodatno hlađenje prostora.

Suvi režim je posebno koristan za gradove koji su bliže moru i imaju visok nivo vlažnosti u vazduhu. Međutim, odličan je i za upotrebu u kontinentalnoj klimi u danima kada je vlažnost u vazduhu visoka.

Stručnjaci kažu da se zahvaljujući ovoj opciji uklanja višak vlage i vazduh u prostoriji postaje zdraviji. Istovremeno, korišćenjem ovog metoda štedi se energija, jer ventilator i kompresor rade na nižim brzinama.

Održavanje rashladnih sistema

Prema mišljenju stručnjaka, redovno čišćenje klima-uređaja ima višestruki značaj. Prema istraživanjima, jedinica gubi u proseku 5 odsto svoje efikasnosti godišnje ako se ne održava – što dovodi do bržeg habanja.

Neefikasan rad dovodi i do povećanja troškova električne energije jer je potrebno više vremena da se postigne zadata temperatura.

Filteri sakupljaju prašinu i druge štetne materije, pa se, ako se ne čiste, smanjuje protok vazduha. Zbog toga je neophodno pažljivo pranje svakog meseca.

Održavanje takođe uključuje angažovanje stručnjaka. Predsezonski servis klima-uređaja podrazumeva detaljnu proveru cele spoljašnje i unutrašnje jedinice, a po potrebi i punjenje freonom.

2 COMMENTS

  1. Baš tako! Gledam kako neki pootvaraju prozore, ne spuštaju roletne, a klimu podese na 18. Pa šta hlade, ulicu? Na moju žalost, ja klimu ne podnosim, pa sam se odlučila za xenonlight plafonski ventilator. Ne može da ohladi kao klima, ali prijatno komeša vazduh, a kad je sve zamračeno i zatvoreno, bude prijatno.

  2. Ljudi prosto ne razmisljaju kako sami sebi da pomognu i umesto da zamrace i sebi vec ohlade koliko mogu, klima hladi u prazno

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here