ADAC je izračunao koji tip pogona je najjeftiniji, upoređujući troškove električnih automobila, plug-in hibrida, benzinaca i dizelaša.
Iz dana u dan na tržištu se pojavljuje sve više pristupačnih električnih automobila, a njihove cene – za razliku od benzinaca i dizelaša – imaju tendenciju pada. Ali kako stoje stvari kada se u obzir uzmu svi troškovi?
Nemački auto-klub ADAC izračunao je koji tip pogona je najpovoljniji, upoređujući ukupne troškove električnih automobila, plug-in hibrida i vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem, a istina nije nimalo ohrabrujuća za električna vozila, prenosi Jutarnji.hr.
Tokom aprila, stručnjaci ADAC-a sproveli su veliku analizu ukupnih troškova vožnje kako bi izračunali da li se isplati prelazak na električni automobil ili plug-in hibrid.
Rezultati su prilično nepovoljni za “zelene” alternative. Kada se uzmu u obzir svi troškovi – od nabavne cene, operativnih troškova i održavanja, do amortizacije – benzinci ili dizelaši su u prednosti, zavisno od konkretnog modela.
Iako cene novih električnih automobila opadaju, oni su i dalje generalno skuplji od vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem, što negativno utiče na njihovu amortizaciju i samim tim na ukupne troškove.
Povećani troškovi punjenja na javnim punjačima, kao i trenutno relativno niske cene benzina i dizela, dodatno doprinose činjenici da su SUS vozila i dalje povoljnija kada se gleda ukupna isplativost.
Za razliku od SUS automobila, kod kojih je ADAC troškove računao koristeći prosečne cene goriva iz poslednja tri meseca, troškovi električne energije za EV u velikoj meri zavise od individualnih okolnosti.
Na primer, neko ko puni gotovo isključivo kod kuće, ima sopstveni solarni sistem i koristi dinamičku tarifu za struju, ima znatno niže troškove energije u odnosu na nekoga ko je u potpunosti oslonjen na javnu infrastrukturu za punjenje, koja trenutno ima visoke cene.
Zbog toga je ADAC napravio četiri različita proračuna troškova na osnovu različitih cena električne energije, i uporedio benzinske, dizel, plug-in hibridne i električne verzije vozila.
Uzeti su sledeći troškovi struje:
- 18 centi/kWh za punjenje putem sopstvenog solarnog sistema (uz pretpostavku da solarna energija nije uvek dostupna),
- 35 centi/kWh za standardnu kućnu tarifu,
- 45 centi/kWh za kombinaciju kućnog i povremenog javnog punjenja,
- 60 centi/kWh za isključivo javno punjenje.
Sa cenom struje od 60 centi po kilovat-satu, električni automobili uopšte nisu konkurentni u poređenju sa automobilima na benzin ili dizel.
Samo u 16% analiziranih modela vožnja EV-om je bila jeftinija od vožnje SUS vozilom.
Uz cenu struje od 45 centi, samo 22% električnih modela je bilo isplativije, a kod cene od 35 centi taj udeo raste na 28%.
Čak i oni koji imaju najpovoljnije uslove za punjenje (18 centi/kWh) obično plaćaju više nego vlasnici benzinaca ili dizelaša. Čak i tada, električni automobili su bili isplativiji u samo 36% slučajeva.
ADAC zaključuje da će električni automobili moći realno da konkurišu SUS vozilima tek kada cene električne energije i nabavne cene samih EV modela dodatno padnu.