Pixabay.com

Iako je na sastanku u Ministarstvu poljoprivrede, sredinom septembra, bilo dogovoreno da će velike uljare koje posluju u Srbiji do 15. oktobra objaviti konačnu otkupnu cenu suncokreta ovogodišnjeg roda, to se još nije dogodilo, saznaje nezvanično „Politika”.

Prema informacijama koje smo dobili od predstavnika poljoprivrednika, koji je prisustvovao sastanku sa sedam najvećih uljara, rok je prilično probijen, ali su očekivanja da bi do kraja ove nedelje mogla da bude saopštena konačna cena koja će biti plaćena ratarima.

– Trebalo je da se do ovog datuma sve uljare izjasne u isto vreme o ceni. Pozdravljamo odluku ministarstva da bude posrednik u ovom dogovoru koji je tada napravljen uz saglasnost obe strane. Mislim da uljare prolongiraju sa odlukom i da im sada ne ide naruku što globalno na berzama rastu i cene sojinog ulja, sačme, palminog ulja… Jedan poznati otkupljivač u međuvremenu je izašao sa cenom od 55 dinara, ali je to na naše insistiranje brzo zaustavljeno – kaže naš sagovornik.

Kada je reč o situaciji na otkupnim tržištima drugih velikih proizvođača suncokreta, kaže da Ukrajina još nije „skinula” suncokret sa 30 odsto zasada zbog velikih padavina. Naš sagovornik napominje i da je 40 odsto ratara u toj zemlji imalo manje prinose – koliko je sada poznato.

– Suncokret kisne danima u Ukrajini, pitanje je kakav će biti kvalitet tog zrna. I u Rusiji će ga biti manje. Takođe, i u Mađarskoj i Rumuniji za oko 25 odsto. Tamo su uljare objavile konačnu otkupnu cenu koja je 625 ili 627 evra, po toni, minus troškovi. Istina je da mi proizvođači nikada nismo dovoljno zadovoljni zaradama. Međutim, sa cenom od 61 ili 62 dinara, po kilogramu, i sa prinosima koje smo imali ovo će biti najprofitabilnija kultura ove godine. Naravno, u zavisnosti od lokaliteta, imali smo najmanje podbačaje – kaže on i dodaje da se za 30 godina, koliko se bavi poljoprivredom, još nije dogodilo da u ovo vreme nije poznata konačna otkupna cena. Napominje i da je 99 odsto proizvođača predalo zrno po akontnoj ceni od 50 dinara. U svakom slučaju, od cene koja će biti isplaćena proizvođačima direktno će zavisiti i koliko će suncokretovo ulje koštati narednih meseci u maloprodaji.

Cena boce zejtina poznatih brendova u većini domaćih supermarketa već dugo se drži na standardnih od 194 do 199,99 dinara.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here