Kad se krsti Japanka

0

Krštenje Kirila u crkvi u Strumici

Da bi primila hrišćanstvo, Sajaka je prvo morala da promeni svoje ime, a pošto ono na japanskom označava rascvetalo cveće, odabrala je makedonsko ime Violeta. Tako je ispunila sve uslove da se sa Aleksandom venča i u njegovom rodnom Vasilevu po makedonskim običajima.

Ceremonija krštenja je održana u najstarijoj pravoslavnoj crkvi u Strumici, Sveti Kiril i Metodije.

– Ovo je prvo krštenje Japanke u našoj eparhiji. Do sada u Strumici nije održana takva ceremonija – kaže pop Goran Đorđiev.

U istom hramu Sv. Kiril i Metodije, gde mu je majka prešla u pravoslavnu veru, kršten je i sin Aleksandra i Sajake, sada Violete, Kiril. On je upisan u knjigu rođenih u selu Vasilevo. Roditelji su dobili izvod iz matične knjige, pa kad mali Kiril poraste moći će da dobije makedonsku ličnu kartu i pasoš.

Skoro 10 godina Aleksandar Vasilev živi u Japanu, gde radi kao di-džej. Sa Sajako, zaposlenom u jednoj kozmetičkoj kompaniji, upoznao se pre tri godine na plaži, a ljubav su krunisali brakom u Japanu, po tamošnjim običajima. Pre godinu dana im se rodio sin Kiril, a posetu Makedoniji, Strumici i selu Vasilevu su iskoristili da svadbu naprave i u Aleksandrovom rodnom kraju po svim tradicionalnim makedonskim običajima.

Venčanje Aleksandra i Sajako u Japanu
 

Koliko je Japanki Sajake, sada Violeti bila zanimljiva svadbena ceremonija u Vasilevu, toliko je i njenom suprugu Aleksandru bilo interesantno njihovo venčanje u Japanu, gde svadbena ceremonija košta između 50.000 i 100.000 evra.

– Naravno, ima i jeftinijih svadbi. Mi smo za našu potrošili 4.000, a kao svadbeni poklon dobili smo 10.000 evra, koje smo kasnije stavili na račun sina Kirila – kaže Aleksandar Vasilev.

On objašnjava da se japanska svadbena ceremonija zove juino i predstavlja simboličnu razmenu poklona između porodica mladoženje i neveste. Jedan od poklona je konbu, vrsta morske trave, čije ime znači i "plod žene", potom beli konopac koji simbolizuje želju mladenaca da ostare zajedno, kao i lepeza, koja je simbol ugleda i bogatstva. Na ovoj ceremoniji glavni poklon je novac koji se stavlja u poseban koverat šugi-buruko napravljen od zlatnih i srebrnih niti.

– Nisam veliki ljubitelj svadbi, a ova ceremonija bila je u saglasnosti sa zenom i godilo mi je što je održana s malim brojem ljudi. Sve je prošlo u najboljem redu, iako u jednom trenutku zamalo nisam pao niza stepenice jer još nisam navikao da nosim japanske sandale napravljene od drveta – kaže Vasilev.

– Znatan deo japanskih svadbi čine govori i blagoslovi porodice i prijatelja koji žele da kažu poneku lepu reč o važnosti braka, a u celoj ceremoniji ima puno simbolike – kaže Vasilev i dodaje da u Japanu nevesta kupuje poklone za goste. To su najčešće mali i simbolični darovi poput kesica sa bademom ili tradicionalni japanski origami.
 

Sake za uspeh

Deo glavne japanske ceremonije je ispijanje njihovog tradicionalnog pića sake koje odavnina označava prijateljstvo i uspešno sklopljen dogovor. To se zove san-san-kudo, a znači "troje da popiju devet". Nevesta i mladoženja piju po jedan gutljaj iz tri čaše, a to isto rade i njihovi roditelji, što znači da se ukupno devet puta pije po jedan gutljaj sakea.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here