Pexels

Akumulator je naprava koja se koristi u automobilima, a služi kao rezervoar energije. U njemu se električna energija pretvara u hemijsku i to se naziva punjenje akumulatora, pa se potom prema potrebi može opet pretvoriti u električnu, i to se naziva pražnjenjem.

Koriste se za pokretanje motora sa unutrašnjim sagorevanjem, iako imaju relativno mali kapacitet. Međutim, uprkos ovom nedostatku, mnogo se koriste jer su za sada jedini poznati i lako prenosivi rezervoari sa električnom energijom.

Danas se akumulatori po različitim cenama mogu nabaviti u svakoj prodavnici auto-delova. Obično što je skuplji, to je i kvalitetniji, mada ne mora biti pravilo. Takođe, budući da je lako dostupan, svaki vozač koji ima iole spretne ruke može da ga promeni sam.

Pre izmene treba da znate da u svakom akumulatoru ima opasne tečnosti, pa je najbolje uzeti zaštitne rukavice i naočare da biste se zaštitili. Takođe, pre promene treba da ugasite vozilo i izvadite ključ iz brave za paljenje. Uz ovo treba da imate i potreban alat.

Evo kako promeniti akumulator u pet koraka:

Prvi korak – prvo treba odvrnuti držač akumulatora, a potom koristiti ključ kojim se otpusti spoj negativnog pola akumulatora i nakon toga potrebno je odvojiti sponu. Kada ste ovo obavili za negativan pol sve treba ponoviti i za pozitivan. Bitno je da ključem nikako ne dodirujete oba pola u isto vreme.

Drugi korak – vađenje akumulatora. Lagano ga podignite i izdignite iz kućišta u kojem stoji i odložite na sigurno mesto. Dobro je promešati pola litra vode i jednu kašičicu sode, pa u tu mešavinu staviti četkicu za zube i njome očistiti eventualna mesta na kojima se pojavila korozija. Nakon što ste to učinili, sve delove postolja treba da obrišete suvom krpom.

Treći korak – novi akumulator kojeg stavite u kućište. Pazite da dobro okrenete polove, da negativni i pozitivni budu okrenuti u pravilnom smeru, a nakon toga učvrstite držače.

Četvrti korak – polove akumulatora dobro je premazati vazelinom kako bi se usporilo i sprečilo delovanje korozije. Nakon što ste to učinili, negativnu sponu stavite na negativan pol, a pozitivnu na pozitivni.

Peti korak – zatvorite haubu. Upalite motor i proverite da li radi sve kako treba, odnosno da li se motor pali bez problema. I to je to! Ako pali bez problema, znači da ste odlično obavili posao.

Uz ovo treba znati da akumulator nikada ne sme da ostane bez elektrolita, jer bez njih jednostavno ne može da radi. Iz tog razloga, potrebno je s vremena na vreme proveriti njihov nivo. Normalnim radom akumulator ih gubi. Kada ih proveravamo, tečnost u akumulatoru mora da prekriva njegove ploče za otprilike 10 milimetara. Ako primetimo da je ima manje, treba dodati destilovanu vodu.

Kiselinu ne treba dodavati jer se ona isparavanjem koncentriše, a ne gubi. Postoje akumulatori koji su deklarisani da im ne treba provera, međutim, s vremena na vreme dobro je i njih proveriti, za svaki slučaj.

Često se umesto kupovine novog vadi stari akumulator i puni. Za to nam treba ispravljač. Punjenje ne bi trebalo da bude veće od od 1/10 kapaciteta u Ah jer ako je veći, neće se dobiti pun kapacitet akumulatora. Punjenje se vrši preko ispravljača i tokom punjenja treba regulisati njegov napon.

Trajnost akumulatora zavisi od održavanja, ali i od toga kakav je. Kod olovnih je rok trajanja ograničen na neke tri do četiri godine, a kod akubaterija i manje, do dve godine. Ako nisu predviđeni za punjenje, ne treba silom to činiti, jer prilikom punjenja mogu da eksplodiraju.

3 COMMENTS

  1. Nije tacno, prvo akomulator napunis preko noci, ili ako moze upali auto starim akomulatorom pa dok motor radi izvadi taj i ubaci nov (ova opcija je za starija vozila), da mu produzis zivotni vek jer nikad ne treba prvo da mu oduzmes struju nego da mu das.

  2. Ne slušajte savet, a komentar ovog tipa ni slučajno jer možete da ostanete bez kompjutera i drugih ekektronskih delova! Kod novih automobila NE SME SE ISKLJUČIVATI AKUMULATOR! Razlog je prost. Radio uređaj GPS i eventualno i kompjuter, što je ređi slučaj, ostaju bez koda, tako da morate nakon zamene ponovo kodirati uređaje, ako znate kod, a ako ne, morate auto u servis! Ovaj što komentariše sa upaljenim autom tek nema pojma, jer akumulator “pegla” i ograničava napon! Alternator daje i do 18V, te skidanjem akumulatora sa upaljenim autom, sva instalacija, uključujući i kompjuter, dolazi na ovaj napon, te može osim pregorevanja mnogih uređaja potpuno stradati i kompjuter! Pravilan postupak: Novi akumulator se postavi pored auta. Tankim provodnicina od npr 1,5 kvadrata povežu se kleme i kontakti starog akumulatora ispod klema. Tada se skida stari akumulator. Pri tome sva instalacija ostaje na njegovom naponu. Postavlja se nov, stavljaju kleme, i na kraju se skidaju pomoćni provodnici! To je jedino ispravno rešenje! U sevisima kada moraju zbog nečega skidati akumulator, najpre pored auta postavljaju svoj akumulator, i povezuju ga sa klemama, dok ne završe posao. Nakon zavšenog posla, vrate pripadajući akumulator!

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here