Leto i visoke temperature mogu biti izazovan period za kućne ljubimce, naročito za pse i mačke koji često borave napolju.
Dok mi nosimo laganu obuću i tražimo hlad, naši četvoronožni prijatelji hodaju direktno po usijanim površinama – uglavnom bez ikakve zaštite.
Asfalt, beton i pesak mogu se zagrejati do opasnih temperatura i izazvati opekotine na šapama. Evo kako možete pomoći svom ljubimcu da bezbedno prebrodi vrele letnje dane:
🕐 Šetnje kada nije previše toplo
Izbegavajte šetnje tokom najtoplijeg dela dana. Idealno vreme za izlazak je rano ujutro ili kasno uveče, kada se tlo dovoljno ohladi da ne ošteti šape. Veterinari upozoravaju da su opekotine šapa leti česte jer vlasnici često zanemaruju temperaturu podloge.
✋ Test dlanom pre izlaska
Jednostavan trik koji savetuju stručnjaci jeste da dlanom dotaknete asfalt ili pločnik. Ako ne možete da držite ruku na toj površini duže od pet sekundi – previše je vruće i za vašeg psa ili mačku. U tom slučaju, šetnju odložite za kasnije.
💧 Obezbedite rashlađenje i dovoljno vode
Tokom dužih šetnji ponesite vodu za ljubimca. Kod kuće obezbedite da uvek ima svežu i hladnu vodu i mesto za odmor u hladu. Povremeno možete isprati šape mlakom vodom ili ih obrisati vlažnom krpom kako biste uklonili prašinu, prljavštinu ili so, i blago ih rashladili.
🧴 Zaštitne mere za osetljive šape
Ako vaš ljubimac ima osetljive šape ili postoje ranice, preporučuje se upotreba zaštitne kreme. U prodaji postoje i posebne lagane čarapice i cipelice za životinje koje štite od vrelih površina. Međutim, ljubimce treba postepeno privikavati na njih.
👀 Redovno pregledajte šape
Posle svake šetnje proverite šape – da li ima crvenila, pucanja, rana, plikova ili znakova bola. Ako primetite da šepa, često liže šape ili izbegava hodanje, obavezno se obratite veterinaru. Rana dijagnoza povrede često znači lakši i brži oporavak.