Kineska vlada optužila je američkog ministra odbrane Pita Hegseta da pokušava da “poseje razdor” u azijsko-pacifičkom regionu, posle njegovog istupa na odbrambenoj konferenciji u Singapuru, gde je upozorio da Kina predstavlja potencijalnu “neposrednu” pretnju.
Hegset je u subotu izjavio da se Kina “ozbiljno priprema za moguću upotrebu vojne sile kako bi promenila ravnotežu snaga u Indo-Pacifiku”, i da izvodi probe za stvarnu invaziju na Tajvan.
– Nema smisla ulepšavati. Pretnja koju Kina predstavlja je stvarna i može biti neposredna – rekao je u govoru na forumu “Dijalog Šangri-La”, pozvavši zemlje regiona da povećaju odbrambene izdatke. Dan kasnije, kinesko ministarstvo spoljnih poslova osudilo je njegove izjave kao “pune provokacija i usmerene na stvaranje podela”.
“Hegset je namerno zanemario pozive zemalja regiona na mir i razvoj i umesto toga promovisao mentalitet ‘hladnog rata’, podsticao konfrontaciju među blokovima, klevećući Kinu neutemeljenim optužbama i lažno je nazivajući ‘pretnjom’,” poručili su iz kineskog MVP-a.
“Njegove izjave bile su pune provokacija i imale su za cilj podeliti region. Kina ih snažno osuđuje i odlučno im se protivi, pa je uputila oštar protest SAD,” dodali su.
U izjavi se takođe odbacuje Hegsetova tvrdnja da Kina teži hegemoniji.
“Ne postoji nijedna zemlja na svetu koja više zaslužuje biti nazvana hegemonijskom silom od samih Sjedinjenih Država, koje su i glavni uzrok narušavanja mira i stabilnosti u azijsko-pacifičkom regionu”, poručili su iz Pekinga.
Ministarstvo je Hegseta optužilo da se “igra vatrom” sa tzv. “pitanjem Tajvana”. Vladajuća Komunistička partija Kine (KPK) smatra Tajvan kineskom pokrajinom koju nezakonito vode separatisti i najavila je da će ga pripojiti. Tajvanska demokratski izabrana vlast i većina stanovništva odbacuju kineski suverenitet.
Australijski ministar odbrane Ričard Marls odbacio je kineske kritike Hegsetovih izjava.
– Od Kine smo svedočili najvećem konvencionalnom jačanju vojne moći neke zemlje još od završetka Drugog svetskog rata”, rekao je u nedelju.
– To je jedan od ključnih elemenata složenog strateškog okruženja s kojim se suočavamo u regiji i globalno – naveo je ministar.
Marls je istakao da Australija već dugo sarađuje sa saveznicima, uključujući SAD i Filipine, kako bi očuvala međunarodni poredak zasnovan na pravilima, uključujući operacije slobodne plovidbe kojima se provodi UN Konvencija o pravu mora. SAD nije potpisnik te konvencije.
“Dijalog Šangri-La” je godišnji bezbednosni forum koji okuplja desetine lidera, ministara odbrane i vojnih komandanata iz celog sveta. Iako se većina rasprava odvija na panelima, ključne poruke često dolaze sa sastanaka iza zatvorenih vrata.
Dosad su susreti SAD i Kine redovno bili obeleženi verbalnim sukobima, ali i povremenim susretima na visokom nivou, poput prošlogodišnjeg sastanka tadašnjeg kineskog ministra odbrane Donga Juna i američkog ministra Lojda Ostina.
Ove godine Kina je poslala samo skromnu delegaciju koju je predvodio kontraadmiral Hu Gangfeng, potpredsednik Univerziteta za nacionalnu odbranu Narodnooslobodilačke vojske.
Hu je u subotu na panelu, na kojem je učestvovao i čelnik britanske vojske, izjavio da su neki učesnici pokušali da “provociraju, stvaraju podele i podstiču sukobe u regionu” svojim kritikama na račun Kine.