87 : 97
SRBIJA - ARGENTINA

U četvrtfinalu Mundobasketa u Kini naša reprezentacija izgubila u Dunguanu od Argentine i igraće za plasman od 5. do 8. mesta.

Srbija: Bjelica 18 (2-7 za tri), Bogdanović 21 (3-7), Gudurić 5 (1-2), Jokić 16 (0-2), Jović 7 (1-3), Lučić 12 (0-3), Marjanović, Micić 5 (0-2), Milutinov, Raduljica, Simonović 3 (1-2). Nije iggaro Birčević. Selektor: Đorđević.

Argentina: Brusino 4, Kafaro, Kampaco 18 (3-6), Dek 13 (0-1), Delija 4, Fjelerup 2, Galici 2, Garino 15 (3-5), Laprovitola 8 (1-5), Skola 20 (2-5), Vildoza 11 (3-5). Nije igrao Redivo. Selektor: Ernandez.

Izgubili smo i drugu utakmicu u kojoj je protivnik imao više žara u igri. Španci su nas načeli, Argentinci su dokrajčili naše velike pretenzije. Oba tima su pročitala igru Srbije, a plan B selektor Đorđević nije imao.

Bogdanović je jedini bio na visini zadatka, ali se činilo da igra sam, da se upinje sam. Jokić se nije uklopio, od Bjelice beše slaba vajda. I Argentina nas je mlela žustrim odnosom, a kad se u naše ruke i u ovoj utakmici uvukla nervoza, bili smo bespomoćni. Poneki blesak, ali je to bilo nedovoljno da se pobedi u utakmici za “ili-ili”. Recimo, odbranimo se dvaput, a proćerdamo sledeća tri napada. To nije ona naša igra koja slomi protivnika i kad se ovaj nečemu ponada.

Šta reći i kad je Skola, 38-godišnjak, bio brilljantan, kao u najboljim danima, potpuno nadigravši naše centre. U napadu, dakle, malo tečnosti, premnogo soliranja, a u odbrani najčešće promaja.

Ostaje Srbiji da igra za plasman od 5. do 8. mesta, prvo s poraženim iz meča Amerikanaca i Francuza (četvrtak, 13 časova). U još dva duela možda bude prilika da se izvadi karta za Olimpijske igre u Tokiju dogodine, jer sa Svetskog prvenstva Evropa ima dva mesta. Videće se posle još tri četvrtfinalna meča.

IV četvrtina – 87:97 (23:25, 26:29, 18:14, 20:29)

Kraj našeg sna o medalji

Argentina zatim postiže četiri poena uzastopce. Sve smo bliži porazu, još jednom – 85:95

Na 80 sekundi do kraja Bogdanović je postigao trojku preko ruku argentinskog igrača – 85:91. Tajm-aut za južnoamerički tim.

Skola je drugi igrač koji na svetskim prvenstvima postiže više od 200 poena u nokaut fazi (201…). Španski as Navaro ih je dao 213.

38`: 78:89 – Ponovo Skola, 18 njegovih poena, a ima 38 godina.

37`: 76:87 – Skola igra kao u najboljim danima.

35`: 73:78 – Skola daje četiri poena uzastopce. Lako.

33`: 72:76 – Činilo se da je to i treća trojka Argentine uzastopce, ali je njen igrač ipak nagazio liniju.

32`: 70:74 – Posle Gudurićeve trojke imali smo još tri neiskorišćena napada, a onda su Argentinci dali dve trojke.

31`: 70:68 – Gudurićevom trojkom Srbija posle dugo vremena prelazi u vođstvo.

III četvrtina – 67:68 (23:25, 26:29, 18:14)

29`: 67:68 – Najbolji primer kako teče utakmica. Odbranili smo se, a onda se Bjelica bespotrebno uvukao u bezizlaznu situaciju pojedinačnom akcijom. Nikako da povedemo.

27`: 64:66 – Trojka Bjelice iz koraka u zvuk sirene.

25`: 59:64 – Taman se približimo Argentincima, a oni odmaknu jer im mi dajemo priliku za to. I dalje nikako da povežemo nekoliko efikasnih napada i da ih slomimo.

21`: 52:54 – Drugo poluvreme počelo Bogdanovićevom trojkom. Ima 2-2, ali nam fali još pogodaka za tri poena.

Poluvreme

Nije dobro. Oseća se u argentinskoj igri začin one španske pod kojom su naši poklekli. Igraju agresivno u odbrani, uvek na granici prekršaja, a trojke šutiraju 9 od 16. Tako nas seku kao reskim nožem. Naši nikako da uspostave tečnu igru u napadu, a u odbrani nam često duva promaja, o čemu svedoči i 54 poena koje smo primili.

II četvrtina – 49:54 (23:25, 26:29)

18`: 40:45 – Najzad i Bogdanovićeva trojka.

17`: 37:45 – Posle tajm-auta trojku pogađa Jović, ali 8-13 Argentina.

17`: 34:42 – Ne posustaju Argentinci u šutu za tri poena: 7-12. Đorđević opet pozvao igrače na tajm-aut.

16`: 34:39 – Posle šest promašenih trojki najzad je Simonović raščinio argentinski koš.

15`: 31:36 – Nazad se Jokić dobro postavio pod argentinskim košem da lepo primi loptu i pokaže svoju dominaciju. Postigao je koš i iz dodatnog slobodnog bacanja.

13`: 28:35 – Mi i dalje bez trojke (0-5), a Argentina ima 5-8. Pošto smo proćerdali još jedan napad. Marjanović je načinio nesportsku grešku, sekući protivnapad Argentine.

12`: 26:27 – Đorđević je uzeo tajm-aut. Naši nikako da povežu dva-tri dobra napada i tako krenu da lome protivnika, koji posle grešaka Srbije opet povede.

Micić je imao 2+1, Marjanović načinio faul u napadu

I četvrtina – 23:25

10`: 23:25 – Argentini je pripala prva četvrtina, Kampaco je u poslednjim sekundama u prodoru izigrao našu odbranu, spojivši saigrača s košem.

Tennička greška selektoru Argentine zbog negodovanja

9`: 22:21 – Poveli smo posle sjajne Lučićeve blokade s leđa argentinskom igraču koji je misloio da će lako da položi loptu u koš u protivnapadu. Prethodno je Jokić, drugi put na meču, izgubio loptu.

8`: 16:19 – Kampaco, plej Argentine, zadaje nam velike probleme. Sada je postigao i trojku za novo vođstvo Argentinaca. Oni za tri imaju 3-4, a mi 0-3.

7`: 16:16 – Prvo izjednačenje na meču. Jokić je presekao napad Argentine, a onda su naši pošli u kontru “5 na 1”. Završio ju je Bjelica.

6`: 10:14 – I Jokić, kao maločas Bogdanović, polovičan iz slobodnih bacanja.

5`: 6:12 – Skola, iako na pragu pete decenije života, prednjači u argentinskom timu. Dao je trojku, ali ga je Jokić sada izblokirao pod našim košem.

3`: 4:9 – Raduljici nesportska greška zbog oštrijeg faula.

1`: 0:5 – Krenulo je pogotkom Argentine o tablu i našom izgubljenom loptom u prvom napadu. Zatim su oni dali i trojku.

Početna petorka nam je Jović, Bogdanović, Lučić, Raduljica, Jokić. Počelo je.

Ili će da nam očvrsne samopouzdanje uoči, sva je prilika, duela sa svetskim prvacima Amerikancima u polufinalu ili će to biti krah naših velikih očekivanja. Treće nema.

Srbija ide u četvrtfinalnu bitku s gorčinom poraza protiv Španije, prvog na Svetskom prvenstvu, koji je otkrio svaku slabu tačku našeg jakog tima. Neuspeh se desio u pravi čas, bez nesagledivih posledica, a na selektoru Đorđeviću i njegovim izabranicima je da izvuku pouke iz najlošije igre naših.

Vasilije Micić, koga je na Svetskom prvenstvu zatekla vest o majčinoj smrti, kreće ka dvorani

Argentinci su dobili najbolju moguću mustru iz španske pobede. Nadamo se da neće uspeti i da je do tančina primene.

Ko izgubi, razigravaće za plasman od 5. do 8. mesta, prvo s poraženim iz meča SAD – Francuska.

Parove četvrtfinala i raspored nadalje pogledajte OVDE.