Tanjug/AP
Sergej Lavrov

Trenutna situacija na platformi Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) je žalosna, izjavio je Sergej Lavrov, ministar spoljnih poslova Rusije.

„Bukvalno u narednim danima – 4. i 5. decembra – u Beču će se održati godišnje zasedanje Saveta ministara spoljnih poslova OEBS-a. Rusija već duži niz godina učestvuje u radu ovog savetodavnog tela. Ovoga puta, uzimajući u obzir 50. godišnjicu potpisivanja Helsinškog završnog akta, ruska delegacija posvetiće posebnu pažnju genezi trenutnog stanja na bečkoj platformi. Odmah ću reći: situacija je žalosna“, naveo je šef ruske diplomatije povodom zasedanja Saveta ministara spoljnih poslova OEBS-a u Beču.

Ministar je naglasio da je, prilikom osnivanja OEBS-a 1994. godine, organizacija okupila bivše članice Varšavskog pakta, članice NATO-a, kao i neutralne države, dodajući da je na najvišem nivou kroz rad organizacije dogovoreno i formalno zabeleženo najvažnije političko obećanje – „ne jačati svoju bezbednost na štetu bezbednosti drugih“.

Kako je naveo, problem je u tome što države-članice OEBS-a, koje predstavljaju kolektivni Zapad, nisu ispunile to obećanje, već su se oslonile na sistem evropske bezbednosti sa podrškom NATO-a.

„Od sredine 1990-ih godine one sprovode ekspanziju Severnoatlantskog pakta na istok, koja su u suprotnosti obećanjima datim tada rukovodstvu SSSR-a da se to neće činiti. Istovremeno, članice NATO-a su uz podršku EU pretvorili OEBS u mehanizam za promociju zapadnih interesa na prostoru ‘istočno od Beča’, na štetu evropskim zajedničkim interesima“, istakao je on.

Ministar spoljnih poslova Rusije podsetio je da je opšteevropski proces krajem 1960-ih i početkom 1970-ih započet s ciljem prevazilaženja podela u Evropi, smanjenja vojno-političke napetosti i razvoja trgovinsko-ekonomske saradnje.

„Nakon završetka ‘Hladnog rata’ i blokovskog suprotstavljanja pojavila se prilika za formiranje evropskog sistema bezbednosti koji bi bio jednak i nedeljiv. Njen kamen temeljac mogao je biti OEBS“, konstatovao je on.

Na kraju svake godine održava se Savet ministara spoljnih poslova OEBS-a. Ove godine savetom predsedava Finska. Rusiju će ove godine na sastanku, koji će biti održan 4. i 5. decembra u Beču, predstavljati zamenik ministra Aleksandar Gruško.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here