pixabay.com

Kineski naučnici razvili su tehniku “ledenih tetovaža”, koja po prvi put omogućava precizno nano-urezivanje obrazaca na živim organizmima pomoću leda, saopštio je Univerzitet Vestlejk u istočnoj kineskoj provinciji Džeđijang.

Tehnologija koristi elektronski zrak za direktno urezivanje obrazaca u sloj leda – bilo smrznute vode ili organskih jedinjenja – čime se izbegava kontaminacija uobičajena u tradicionalnim metodama fotolitografije, prenela je Sinhua.

Rezultat su ultra-male i tačne šare koje ne oštećuju žive organizme.

Eksperiment je sproveden na tardigradama – mikroskopskim organizmima poznatim po izuzetnoj otpornosti na ekstremne uslove.

Naučnici su ih prvo uspavali, a zatim obložili organskim nanoslojem leda, na kojem su urezani uzorci ostali stabilni čak i pri istezanju, kontaktu sa rastvaračima i sušenju.

Autori istraživanja, objavljenog u časopisu “Nano Letters”, veruju da bi ta tehnika mogla da otvori vrata razvoju mikrobioloških senzora, bio-inspirisanih uređaja i živih mikrorobota.

– U budućnosti bismo mogli da primenimo ovu tehnologiju i na bakterije i viruse, spajajući žive i mehaničke sisteme za unapređenje performansi – rekao je vođa tima Jang Žirong.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here