Profesorika Veronika Grim jedna je od najvažnijih nemačkih ekonomskih stručnjakinja. Predaje ekonomiju na Tehničkom univerzitetu u Nirnbergu, sa specijalizacijom za energetiku.
Od 2020. godine članica je Saveta ekonomskih stručnjaka, takozvanih „ekonomskih mudraca“. Za nemački “Bild” iznela je svoju prognozu o platama, penzijama i tržištu rada u Nemačkoj.
Na pitanje šta radnici mogu da očekuju kada su u pitanju plate u 2025. i 2026. godini, Grim je izjavila:
“To zavisi od toga koliko će porasti troškovi rada koji nisu povezani sa platama. Trenutno se očekuje nagli rast tih troškova, jer se ništa ne preduzima po pitanju penzija, a sistemi socijalnog osiguranja su veoma skupi”, kaže Grim.
Pad plata
Grim kaže da se plaši da će doći do smanjenja plata, odnosno pada neto zarada.
“Bojim se da će okvirni uslovi postati izazovniji. Videćemo razvoj koji nije povoljan za ljude: naime, kada bude manje zaposlenih u industriji, a sve više u slabo plaćenim sektorima. Tome moramo da se suprotstavimo. Donosioci odluka moraju da obezbede atraktivne uslove – na primer, da stvore potencijal za rast u oblastima veštačke inteligencije i digitalizacije”, rekla je Grim.
Bez rasta minimalne zarade
Ekonomistkinja se ne slaže sa idejom da minimalna satnica poraste na 15 evra do 2026. godine.
“Ne bih povećavala minimalnu zaradu. Ako sada ponovo pomerimo strukturu plata naviše, u situaciji kada je produktivnost rada već niska, u budućnosti ćemo imati problem sa međunarodnom konkurentnošću. Tada će privreda biti pod pritiskom”, rekla je Grim.
“Idealno bi bilo da penzioneri budu spremni na činjenicu da će morati da naprave neka manja odricanja. Nećemo moći da zadržimo granicu (nivo penzije od 48 odsto, prim. aut.) i da tvrdimo da penzije ne smeju da se smanjuju. Uvek mora da postoji ravnoteža: između visine doprinosa i individualnog nivoa”, navela je Grim.
“To bi svakako moglo da se desi. Takođe bi moglo da dođe i do ukidanja praznika. Moramo da učinimo sve što možemo”, kaže Grim.
Kasnije u penziju
“Rešenja za penzioni sistem već su dugo na stolu. Na primer, moglo bi da se postepeno povećava starosna granica za odlazak u penziju, u skladu sa očekivanim životnim vekom. Takva veza bi bila dobra, kako ne bismo morali stalno da raspravljamo o tome. To ne znači da odmah idemo na 70 godina”, rekla je Grim.
“Dakle, mogli bismo da dostignemo granicu od 68 godina za osam godina, na primer. Mogli bismo i da dozvolimo da se postojeće penzije usklađuju sa rastom cena, a ne sa platama”, navela je Grim.
Govoreći o tržištu rada, na kojem trenutno ima 3 miliona nezaposlenih, Grim je izjavila:
“Privreda je već pod pritiskom. Dolazi do smanjenja broja zaposlenih. To ne vodi uvek do otpuštanja, već do toga da se radnici koji odu – ne zamenjuju. Već sada vidimo da broj zaposlenih u industriji opada, dok raste u zdravstvu i javnom sektoru. To nije zdrav razvoj. Moramo da obezbedimo veću automatizaciju u javnom sektoru, zdravstvu i sestrinstvu, kako bi se smanjila potreba za radnom snagom”, kaže Grim.
Ta tzv ekonomistkinja bi da radnici,penzioneri pocnu da se sve vise odricu svojih potreba kako bi birokrate imale dobre plate a ratna industrija za koju se sve vise izdvaja pravila ogromne profite.Fuj
Ahaha,dzabe se nadate,nevracamo se tu gde tece med i mleko..
Sasha takav nam i netrebaš
“Ekonomski mudraci”bi sada da smanjuju i rastežu penzije onima koji su ih već zaradili, tj već dali svoj novac u tu kasu. Toliko su mudri da su pare potrošili iako ih oni nisu zaradili,a sada bi da odlučuju o onome što tim ljudima po pravu pripada. A pošto ne znaju da stanu sa trošenjem novaca koji nisu zaradili,podižu prag za nova penzionisanja,da bi im i dalje neko drugi zarađivao i uplaćivao novac koji su oni navikli da troše kako hoće. Neće to baš tako ići,ali, vidjet ćete. Švabe svašta mogu da istrpe,ali,ako im budu mnogo čačkali po novčaniku,bojim se da će ti “stručnjaci” dobit po nosu.
Pa to je posledica sankcija Rusiji. Zaveli sankcije Rusiji,a sami propadaju od sankcija. Tako im i treba kada narod bira vlast bez i najmanje pameti. Sad će Nemci doći da rade u Srbiju, zbog veće plate. I otvoreni Balkan pretvoriti u Novu Evropsku uniju i proširiti ga sa novim zemljama.
Ne donosi ona takve odluke, ona samo govori o onome sto DOLAZI,a to je istina.
Radnici zavise od ugovora sa POSLODAVCIMA, i od ZAKONA, koji je trenutno, aktuelan, kratko receno,
Bruto i Netto zarada, PENZIONERI, su zavisni od Penzonog Osiguranja, koji je pod kontrolom Drzave,
Zakon je takav, ako dobijas Novac, sa bilo koje strane, imas i obavezu prema Drzavi, koja nikada ne gubi,
cak, ni onda ako je INFLACIJA
Ja bih ipak zamolio one koji su otišli da se ne vraćaju.. Ionako je neka neobjašnjiva gužva, a kada bi se i oni vratili ja ne znam gde bi se svi smestili. Nekad mi se čini da je svakim danom sce više ljudi.
Kada bi ljudi videli malo dalje od očiglednog bilo bi nam svima mnogo bolje. Ovaj rat u Ukrajini je isporovociran da bi se ostvarili tačno određeni ciljevi. SAD su ekonomski i vojno na izdisaju. Moraju biti spašene jer Rusija ne može sama u budućnosti protiv Kine. Zato je napravljeno da se Evropa preorjentiše na nabavku iz SAD, da se izvuku pare, pa da se lošim uslovima u EU kompanije podstaknu na selidbu u SAD, pa sa se EU lošim uslovima života očisti od migranata. A zbog svega toga je žrtvovan narod Ukrajine.