Fonet
Rafinerija nafte Pančevo

Prema fleš proceni Republičkog zavoda za statistiku, realni međugodišnji rast bruto domaćeg proizvoda Republike Srbije u poslednjem tromesečju 2025. godine iznosio je 2,2 odsto. Na nivou cele godine to odgovara prosečnom realnom rastu od oko dva odsto.

Analizirajući ove rezultate, autori časopisa „Makroekonomske analize i trendovi“ (MAT) ocenili su da takvo usporavanje oslikava „stvarnost u kojoj su globalna ekonomska nesigurnost, geopolitički rizici i slaba evropska konjunktura ograničavali potencijal za snažniji oporavak“.

Presudnu ulogu za ovakav konačan rezultat imala je tzv. „situacija sa NIS-om“, odnosno stupanje na snagu sankcija SAD i prekid snabdevanja pančevačke Rafinerije sirovom naftom, piše Nedeljnik.

Autori analize ističu da je „najpre, usporeniji rad, a krajem godine i zaustavljanja proizvodnje pančevačke rafinerije ‘mehanički pojeo’ većinu planiranog rasta“.

Rafinerija u Pančevu, kako ističu, nije bila u problemu samo u decembru, već je usled neizvesnosti od mogućeg sankcionisanja slabije radila tokom cele godine.

Na početku prošle godine očekivalo se da će rast BDP u 2025. iznositi 4,2 odsto, da bi prognoze više puta bile korigovane do konačnih 2 odsto.

Nasuprot padu u naftnom sektoru, određene grane industrije su tokom 2025. godine pružile otpor negativnim trendovima.

U analizi MAT se precizira da se „automobilski sektor tokom 2025. izdvojio kao najbitniji generator uvećanja proizvodnje prerađivačkog sektora i vrednosti robnog izvoza“. Veliki doprinos tome dala je fabrika u Kragujevcu, gde je početkom godine pokrenuta proizvodnja novog električnog modela.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here