Zajednice etažnih vlasnika (ZEV) stanova u stambenim zgradama su novina u organizovanju stanovanja u opštini Brod na severu Republike Srpske.
Prema zvaničnim podacima do sada je registrovano oko 90 zajednica etažnih vlasnika, a skoro polovina ih još uvek nema definisan pravni status. To znači da nije definisana uloga ZEV, nisu imenovani predsednici, titulari a ni članovi upravnih odbora.
Do ovih podataka došlo se posle nedavno održanog sastanka predstavnika brodske opštinske administracije sa predstavnicima ZEV.
Zbog toga je predsednik Skupštine opštine Brod Miloš Stanišić sazvao sastanak na kome je bilo reči o nastavku administrativno-pravnog regulisanja statusa ZEV što je prvi korak u rešavanju brojnih problema koji muče korisnike i vlasnike stanova u Brodu.

Među prisutnima na ovom sastanku bio je i načelnik Milan Zečević koji je istakao da jednu dimenziju problema predstavlja pravni aspekt delovanja zajednica etažnih vlasnika, a drugi deo čine tehnički problemi, počev od kvaliteta stolarije i krova pa do, fasade na stambenim zgradama.
Sve su to preduslovi da bi se moglo računati na subvencije i pomoć opštine na unapređenju tehničkog, energetskog i stambenog dela zajednica.
Zbog toga je na primeru drugih gradova u Republici Srpskoj opštinska administracija ponudila neka rešenja, među kojim je i angažovanje firmi koje se bave pravnim zastupanjem zajednica etažnih vlasnika. Naveden je konkretan primer iskustava banjalučke firme “Zevis” koja uspešno obavlja te usluge.
Druga tema ovog sastanka bilo je daljinsko grejanje na području brodske opštine.
Načelnik Milan Zečević je odmah na početku razgovora o ovoj temi, koja zaokuplja već duže vreme pažnju korisnika centralnog grejanja u stanovima i stambenim zgradama u gradu, bio jasan – više neće biti grejanja u stanovima kao do sada!
– Gradsko grejanje je najbolnija tačka brodskog budžeta i možemo sa žalošću da kažemo da je od 2008. godine otkako je uspostavljena Gradska toplana, pa sve do danas, to grejanje opštinski budžet koštalo gotovo 25 miliona konvertibilnih maraka (KM), što kroz kredite, izgubljene sporove, konstantne gubitke na energiji, naplatu i sve druge komplikacije. Od momenta konstituisanja opštinske vlasti, već od novembra, jedno od prvih pitanja kojim smo se promptno krenuli baviti upravo je pitanje gradskog grejanja. Prema podacima koje smo pribavili iz komunalnog preduzeća koje je do sada vršilo isporuku tog grejanja, imamo samo oko 200 privatnih korisnika čija ukupna naplata iznosi oko 350.000 KM. To nije ni blizu dovoljno da zatvori trošak “sječke”, a kamoli struje, radne snage i svega ostalog – rekao je Zečević i dodao da bi oko 200 korisnika toplotne energije koristilo ovu uslugu, opština Brod treba da svake godine to subvencioniše sa 670.000 KM.
– Danas je to samo uteg oko vrata. Nažalost, opština Brod neće moći od iduće sezone da isporučuje funkciju javnog grejanja. Nema načina da to više bude iole finansijski održivo, a kamoli tehnički! Da bismo održali postojeće kotlove koji su trenutno u stanju sudskog spora, to zahteva značajna ulaganja. Mi prosto nemamo više finansijskih mogućnosti da na bilo koji način održavamo ovakav sistem daljinskog grejanja – zaključio je svoje obraćanje predstavnicima ZEV na sastanku održanom prošlog meseca.
Treba reći da je cena grejanja u stambenim zgradama zavisila od kvadrature stambenog prostora, tako da je za dvoiposoban stan od 67 kvadratnih metara mesečno trebalo platiti preko 200 KM u sezoni grejanja.
Ostavljena je mogućnost vlasnicima stanova ili korisnicima stanova da ovu cenu podele na 12 meseci. Cena grejanja nije bila previsoka obzirom na troškove grejanja stanova i kuća u privatnom vlasništvu, bilo da se radilo o drvima, uglju, peletu ili električnoj energiji. Tu pogodnost koristili su samo stambeni objekti u delovima grada Broda koji su bili blizu Osnovne škole “Sveti Sava” i Školskog centra “Nikola Tesla” ili na liniji delova grada Skele, Mahala i uži centar grada.

U potrazi za najboljim mogućim rešenjem problema grejanja u opštini, već su predstavnici opštine Brod razgovarali sa predstavnicima JKP “Komvod” i Rafinerije nafte o eventualnoj mogućnosti isporuke gasa. Razgovori su vođeni i sa nekoliko projektantskih firmi koje se bave ovom problematikom kako bi se došlo do optimalnog rešenja, koje podrazumeva da zajednice etažnih vlasnika uvedu sistem grejanja o svom trošku, u svojoj organizaciji i svom daljem održavanju. Ostavljen je rok do kraja maja da se ZEV izjasne kakav sistem grejanja žele u stambenoj zgradi ili njenom ulazu.
Predstavnici opštinske vlasti su obećali da će u određenoj meri, prema mogućnostima, pomoći instaliranje grejnih sistema u pojedine zajednice etažnih vlasnika, kako bi se spremno dočekala jesen i sledeća zima u zajednicama etažnih vlasnika u Brodu.
Otkazali grejanje, a i dalje ga koristili
U stambenim zgradama toplovodne instalacije prolaze kroz dosta stanova čiji vlasnici ili stanari su otkazali sistem javnog grejanja, ali koriste transportovanu toplotnu energiju koja cevima prolazi kroz njihove stanove. Oni nisu u zakonskoj obavezi da plaćaju ni deo troška što predstavlja nepravdu prema onim stanarima koji uredno plaćaju troškove grejanja. Takav sistem bio je održiv pre rata kada je brodska Rafinerija nafte višak toplotne energije ustupala korisnicima toplotnog grejanja.