Od junaka do kraljoubica

0

Povodom obeležavanja 100 godina od početka Prvog svetskog rata, Srpska kulturna zajednica Minhenu u subotu je u prostorijama Konzulata Srbije organizovala predavanje mr Daria Vidojkovića, asistenta na Katedri za noviju istoriju Univerziteta u Regenzburgu. On je pred više od 70 prisutnih govorio o Srbima kao junacima i kraljoubicama, što je bila nemačka slika o Srbiji i između Berlinskog kongresa i Prvog svetskog rata.

Konzul Đurica pozdravlja gosta i publiku
 

Pozitivna slika o Srbima kao narodu je posebno bila zastupljena početkom 19. veka, u periodu kada je Vuk Karadžić imao susrete sa Geteom i braćom Grim, a istoričar Leopold fon Ranke pisao je prvu istoriju srpskog naroda na nemačkom.
– Slika koja se tada kod Nemaca stvorila o Srbima i maloj, ali hrabroj Srbiji bila je vrlo pozitivna. Na Srbe su Nemci gledali kao na hrabre junake i na velike pesnike. Nemci su bili toliko zadivljeni Srbima jer su iza njih stajala eminentna imena nemačkog literarnog stvaralaštva toga vremena. Pored toga, tada su Nemci bili razjedinjeni i pocepani na više država i težili su ujedinjenju, pa su razumeli borbu i težnje srpskog naroda – istakao je Dario Vidojković.

VELIKO INTERESOVANJE: Prepuna sala konzulata
 

Od te romantičarske slike stvari su se menjale, posebno u vreme poraza srpske vojske u ratu protiv Turske 1876. Kasniji događaji, a posebno nemačko ujedinjenje, promenili su odnos prema Srbiji. Što se slika o Srbima i Srbiji u nemačkoj javnosti menjala u negativnom pravcu krivi su i skandali srpskih vladara s kraja 19. veka, u prvom redu kneza Milana Obrenovića i njegovog sina Aleksandra. Svemu tome doprineo je i Majski prevrat 1903, kada su na brutalan način ubijeni kralj Aleksandar i Draga Mašin.
Čak i u takvim uslovima bilo je nemačkih novinara i diplomata koji su o Srbima govorili pozitivno, ali je ipak pred Prvi svetski rat prevladala negativna slika kao o Srbima kraljoubicama. U vreme Balkanskih ratova o Srbima se ponovo govorilo s oduševljenjem, ali je Sarajevski atentat bio početak prave antisrpske histerije. Tako je na bečkim i nemačkim ulicama masa izvikivala: "Srbija mora umreti!"
– Pozitivnog više nije bilo u toj nemačkoj slici o Srbiji i Srbima – istakao je Dario Vidojković.
Posetioci su se na kraju dugim aplazuom zahvalili predavaču na zanimljivoj temi, a predsednica Srpske kuturne zajednice Minhen dr Milica Končar predala je Dariu Vidojkoviću prigodan poklon uz zahvalnost za gostovanje u Minhenu i kvalitetno i sadržajno predavanje. Vidojkoviću, prisutnima i članovima SKZ zahvalio je i konzul Nebojša Đurica.

 

 

Odbranjen doktorat
Dario Vidojkovića je rođen 1974. u Ingolštatu gde je završio osnovnu i srednju školu. Studije istorije, pravnih i političkih nauka završio je na Univerzitetu u Regenzburgu. Tema predavanja u Minhenu "O junacima i kraljoubicama. Nemačka slika o Srbiji u javnom diskursu i diplomatiji u period između Berlinskog kongresa i Prvog svetskog rata" je njegova doktorska disertacija odbranjena u junu prošle godine. Vidojković radi kao asistent na Katedri za noviju istoriju Univerziteta u Regenzburgu.

 

Tamo daleko
Vida Cvetić, član uprave SKZ, obavestila je prisutne da ovim predavanjem počinje program "Tamo daleko" kojim se među našim ljudima ovde obeležava vek od izbijanja Prvog svetskog rata. Nastavak sledi 24. maja, kad će u Crkvenoj sali biti održana svečana akademija na kojoj će se govoriti o Prvom ratu i doprinosu Srbije savezničkoj pobedi.

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here