Povodom obeležavanja 100 godina od početka Prvog svetskog rata, Srpska kulturna zajednica Minhenu u subotu je u prostorijama Konzulata Srbije organizovala predavanje mr Daria Vidojkovića, asistenta na Katedri za noviju istoriju Univerziteta u Regenzburgu. On je pred više od 70 prisutnih govorio o Srbima kao junacima i kraljoubicama, što je bila nemačka slika o Srbiji i između Berlinskog kongresa i Prvog svetskog rata.

Pozitivna slika o Srbima kao narodu je posebno bila zastupljena početkom 19. veka, u periodu kada je Vuk Karadžić imao susrete sa Geteom i braćom Grim, a istoričar Leopold fon Ranke pisao je prvu istoriju srpskog naroda na nemačkom.
– Slika koja se tada kod Nemaca stvorila o Srbima i maloj, ali hrabroj Srbiji bila je vrlo pozitivna. Na Srbe su Nemci gledali kao na hrabre junake i na velike pesnike. Nemci su bili toliko zadivljeni Srbima jer su iza njih stajala eminentna imena nemačkog literarnog stvaralaštva toga vremena. Pored toga, tada su Nemci bili razjedinjeni i pocepani na više država i težili su ujedinjenju, pa su razumeli borbu i težnje srpskog naroda – istakao je Dario Vidojković.

Od te romantičarske slike stvari su se menjale, posebno u vreme poraza srpske vojske u ratu protiv Turske 1876. Kasniji događaji, a posebno nemačko ujedinjenje, promenili su odnos prema Srbiji. Što se slika o Srbima i Srbiji u nemačkoj javnosti menjala u negativnom pravcu krivi su i skandali srpskih vladara s kraja 19. veka, u prvom redu kneza Milana Obrenovića i njegovog sina Aleksandra. Svemu tome doprineo je i Majski prevrat 1903, kada su na brutalan način ubijeni kralj Aleksandar i Draga Mašin.
Čak i u takvim uslovima bilo je nemačkih novinara i diplomata koji su o Srbima govorili pozitivno, ali je ipak pred Prvi svetski rat prevladala negativna slika kao o Srbima kraljoubicama. U vreme Balkanskih ratova o Srbima se ponovo govorilo s oduševljenjem, ali je Sarajevski atentat bio početak prave antisrpske histerije. Tako je na bečkim i nemačkim ulicama masa izvikivala: "Srbija mora umreti!"
– Pozitivnog više nije bilo u toj nemačkoj slici o Srbiji i Srbima – istakao je Dario Vidojković.
Posetioci su se na kraju dugim aplazuom zahvalili predavaču na zanimljivoj temi, a predsednica Srpske kuturne zajednice Minhen dr Milica Končar predala je Dariu Vidojkoviću prigodan poklon uz zahvalnost za gostovanje u Minhenu i kvalitetno i sadržajno predavanje. Vidojkoviću, prisutnima i članovima SKZ zahvalio je i konzul Nebojša Đurica.
Odbranjen doktorat
Tamo daleko
|