Pexels

U svakom partnerskom odnosu dolazi do trzavica – i to je sasvim normalno. Međutim, ono što razdvaja stabilne veze od onih koje lako pucaju jeste način na koji parovi komuniciraju kada dođe do sukoba.

Umesto da se fokusiraju na to ko je u pravu, parovi s razvijenom emocionalnom inteligencijom koriste sukobe kao priliku za dublje razumevanje, rast i dodatno povezivanje. Kako tvrdi savetnik za veze Klajton Olson, ključ nije u izbegavanju konflikta, već u načinu na koji ga vodimo.

Nije im bitno da pobede u raspravi

U zdravim vezama svađe nisu arene za dokazivanje nadmoći. Partneri ne pokušavaju da “pobede”, već da izraze ono što ih muči i da saslušaju drugu stranu. Kada se rasprava vodi s namerom da se dođe do rešenja, a ne do trijumfa, odnos postaje čvršći.

Olson naglašava važnost sagledavanja partnera kao saveznika, a ne protivnika. Ovakav pristup ne samo da smanjuje tenziju, već i otvara vrata iskrenoj komunikaciji.

Ne vređaju, čak ni kad su mnogo besni

U trenucima žestokih rasprava lako je skliznuti u uvrede i lične napade. Ipak, parovi koji neguju zdrav odnos svesno izbegavaju ovakvo ponašanje.

Umesto da koriste reči kao oružje, oni biraju ton koji izražava emociju bez ponižavanja druge strane. Istraživanja su pokazala da lične uvrede ne samo da povređuju, već i menjaju način na koji vidimo partnera – i to dugoročno. Kada se rečima stvori šteta, poverenje se mnogo teže obnavlja.

Pažljivo slušaju drugu stranu

Jedna od ključnih razlika između emotivno inteligentnih i reaktivnih parova jeste u načinu slušanja. Dok mnogi u svađi čekaju svoju priliku da odgovore ili se odbrane, stabilni partneri aktivno slušaju.

Ponavljanje onoga što je partner rekao, sopstvenim rečima, stvara osećaj prihvaćenosti i sigurnosti. To ne znači odobravanje, već pokazuje da slušamo sa željom da razumemo – a to je najčvršći temelj svake jake veze.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here