Tačno na Vidovdan održan je opšti Vidovdanski parastos svim srpskim stradalnicima od Kosovskog boja do današnjih dana u Osnabričkom memorijalnom centru, zadužbini Srba koji su na ovim prostorima preživeli strahote Drugog svetskog rata i onih koji su se neposredno po završetku rata ovde nastanili.

Najpre je u hramu Svetog velikomučenika Georgija svetu arhijerejsku liturgiju služio Arhiepiskop Dizeldorfsko-Berlinski i Mitropolit Nemačke, vladika Grigorije, kome su sasluživali protojerej-stavrofor Marinko Rajak (nastojatelj hrama), protojerej Saša Momirović i protojerj Goran Goranović, kao i đakon Vasilije Starovlah.

Posle svete arhijerejske liturgije, sveštenstvo se sa okupljenim narodom uputilo ka Vojnom spomen groblju na kome počivaju oficiri stradali za vreme bombardovanaja 06. decembra 1944. godine. Litiju ka spomen groblju predvodili su najmlađi parohijani. Pred centralnim spomenikom je održan Vidovdanski parastos, grobovi preliveni vinom i služeno koljivo za pokoj duša stradalnika.

Venac na centralni spomenik su položili parohijani u ime Crkvene opštine Osnabrik, a Marko Marković, konzul Generalnog konzulata Republike Srbije u Hamburgu, u ime države.
U crkvenom domu, koji je posvećen Svetom knezu Lazaru, postavljena je svečana trpeza gde je nakon ručka održana svečana akademija koju su izveli učenici i omladina osnabričke parohije, a koju je pripremila i vodila njihova veroučiteljica Biljana Dabić. Stihove Milana Rakića, Desanke Maksimović, Milutina Bojića recitovali su Vanja Jakšić, Ana Garović i Teodora Dabić, a Đorđe Roksić je govorio “Zdravicu srpskom rodu.”

Recitatorima su se pridružili: Nikolina Skadrić, Jovana Stolčeski, Danilo Aranitović i Andrija Dabić, pa se zaorila pesma “Oj, Kosovo, Kosovo”, a zatim i pesma “Rasti, rasti moj zeleni bore”.
Izvanredno predavanje o Vidovdanu je održao teološki referent dr Pavle Aničić.
Za govornicom se našao i Marko Marković, konzul iz Hamburga. Domaćini, prota i protinica Rajak, su bili svima na usluzi, a predsednik Crkvene opštine Novica Andrejić je neumorno brinuo o svakom detalju kako bi gosti bili zadovoljni.

U Osnabriku je za vreme Drugog svetskog rata bio oficirski logor OFLAG VI C u kojem se nalazilo više od 4.000 zarobljenih srpskih oficira. Danas u Osnabriku postoji Memorijalni centar koji sacčinjavaju crkva Svetog Georgija ispod koje je spomen-kosturnica sa 1.020 ćelija, crkveni dom “Sveti knez Lazar kosovski” u porti hrama i Vojničko spomen-groblje. Na tom groblju su sahranjeni logoraši, žrtve Drugog svetskog rata, među kojima i 116 oficira. U blizini je i Srpsko civilno groblje.
Ceo ovaj kompleks nastao je sukcesivnom izgradnjom u spomen nevinim žrtvama koje su stradale u toku silovitog savezničkog bombardovanja 6. decembra 1944. kada je bombardovan oficirski logor.