EPA
Premijer Crne Gore Duško Marković

Poruka premijera Crne Gore Duška Markovića da se treba odrediti na kojim temeljima Crna Gora želi da gradi svoju kuću: na antifašističkim ili na svetosavskim – te da “jedno sa drugim ne ide nikako” – danima izaziva šok i nevericu u Crnoj Gori.

Sociolog Ilija Malović smatra da “poruka mržnje” koju je poslao u javnost premijer Duško Marković predstavlja ozbiljan indikator da su granice slobode govora najšire postavljene za “montenegrinske patriote”, te da su njihovi politički stavovi toliko koncentrovani opsesivnim antagonizmom prema Srbima u Crnoj Gori da svako dobronamjeran mora da osjeti neprijatnost.

Za Podgoricu ne idu zajedno svetosavlje i antifašizam

Inače, ovakve neoprezne kvalifikacije, kako primjećuje Malović, do prije samo nekoliko mjeseci bile su rezervisane samo za fanatike u okviru nacionalističkih udruženja bliskih vlastima, kao i za dvorske istoričare sklone istorijskim tračarenjima. Međutim, kako dodaje ovaj sociolog, izvjesno je da ćemo od sada sejanje mržnje slušati i sa najviših državnih funkcija.

– Zabrinjavajuća je i prećutna koalicija između vlasti, građanske opozicije i NVO sektora, koji se ćutanjem na ovakve uvrede pridružuju stvaranju “atmosfere prezira” prema građanima koji ne pristaju na vulgarno prekrajanje istorije i nametanje nove kulture sećanja. Borci i borkinje za ljudska prava se ne uzbuđuju zbog govora mržnje uperenog protiv građana koji se izjašnjavaju kao Srbi. Olako se shvataju pretnje, računa se da su slične kampanje mržnje prošle neopaženo od strane međunarodne zajednice i u drugim zemljama u regionu. Kao da se veruje da su građani srpske nacionalnosti navikli da budu vređani, i da neće pokrenuti neku političku akciju i da će opet kao svoj prioritet postaviti “očuvanje građanskog mira” nauštrb svojih političkih prava – kaže Malović.

Ohrabruje se ekstremizam

On nema dilemu da premijer Marković ovakvim izjavama svesno ohrabruje ekstremizam u javnom govoru, otvarajući prostor za neko buduće institucionalno, ali i neinstitucionalno nasilje.

– Stvaraju se društveni uslovi u kojima se jedna etnička zajednica dehumanizuje, ali se u isto vreme i regrutuje organizacija nasilnika koja je spremna da promeni konkretno nasilje nad dehumanizovanim. Ovo je posebno opasno pošto smo svedoci da se vlast sve više oslanja na privatne garde, specijalizovane agencije za zaštitu, navijačke i ekstremističke omladinske grupe – upozorava Malović.

Takođe, kako ističe ovaj sociolog, ovom izjavom premijer Marković je nedvosmisleno pokazao da ne zna šta je to fašizam.

– Očigledno je da se nije udubio u temu, da nije konsultovao najpoznatije svetske i domaće autore koji su se bavili ovom ideologijom, već termin fašizam koristi kao ‘političku batinu’ protiv neistomišljenika – zaključuje Malović.

5 COMMENTS

  1. Covek moze biti neznalica, cak i glup, ali to ne mora i da pokaze. Sta mu znaci rec – borkinje? To citam prvi put u zivotu. To ukazuje da je on potomak iz pogresnog dvorista. I takvi vode narode? U svim bivsim i buducim republikama. Narode, najpre se oslobodite tog olosa!!! Takvi su vas i zavadili. Sve presvuceni proleteri. Pitam se sta imaju protiv svojih potomaka, koji ce jos dugo patiti zbog gresaka predaka. Mozda su sasvim neosvesceni, pa ne mogu da se povuku i vlast daju sposobnijima.

  2. Bivsi komunisti i deca komunista, sada u Crnoj Gori isto kao mnogi gradjani devedesetih u Hrvatskoj i Bosni se okrecu ka ekstremizmu i gonjenje Srba posto jedino tako mogu da opravdaju (i nastave) Titovu pricu da je Srpski patriotizam kao i jaka Srbija najveca pretnja za politicku stabilnost.
    Ujedno tako i pravdaju svoje postupke i nastavljaju politiku koja je za vreme komunizma imala za cilj da se Srbi svuda i u svakoj republici marginalizuju kao vodeci faktor lokalne i drzavne uprave.

  3. Bravo Miroslave, vec sam pomislio da si Ti moj bivsi radni kolega, ali on to ne bi tako lepo izgovorio. Gospodski jezik nije bio njegova jaca strana.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here