U Valjevu je predstavljena monografija „Novinar koji je ostao čovek” i otvorena izložba slika, novinara Radovana Lazarevića, koji je skoro pola veka bio dopisnik Televizije Beograd i RTS-a, a na ovu svečanost doputovala je i porodica Nikolajević iz Beča.
Dejan Nikolajević, dugogodišnji prijatelj autora, najavljuje da će ovu izložbu ove godine moći da pogleda i publika u glavnom gradu Austrije.
Monografija donosi vrednu arhivsku građu o valjevskom i srpskom novinarstvu kroz događaje koji su obeležili višedecenijski novinarski radni vek Lazarevića.
„Naslov upućuje na to da je knjiga o meni, ali ona je medijska slika mog rada i hronologija najvažnijih događanja koje sam, kao dopisnik RTS-a, pola veka pratio u ovom kraju, a ponekad u Srbiji i van Srbije. Ona je nastala od dokumentarne građe koju sam za sve ovo vreme čuvao, sačuvao i evo pretočio u knjigu”, objašnjava autor.
On je sačuvao od zaborava vredna svedočanstva o radijskim počecima i učenju zanata od doajena valjevskog novinarstva, među koje se kroz svoj višestruko nagrađivan višedecenijski rad u novinarstvu i sam svrstao.

„Radovan Lazarević Laza ima ono drevno lazarevsko u celoj priči. Stalno je vsakrsavao u novim temama, u novim idejama i zaista, na neki način, njegov glas i njegova pojava je prizivala sve Valjevce koji su bili u nekim drugim mestima, evo nas koji smo u Beogradu, i na drugim meridijanima da čujemo šta se to tamo dešava, ali taj lokalizam se proširio na mnogo više”, istakao je Petar Stanojlović, reditelj.
Lazarević je predstavio i umetničku strast na svojim slikama, koje je po prvi put, nakon desetak izložbi u zemlji i inostranstvu, izložio u rodnom gradu.
„Njegovo slikarstvo deluje kao hronika sveta koji je naučio da živi u obrascima ali još uvek pamti svoje korene. Kažu da slike govore više od 1.000 reči, sigurna sam da sve ono što nam Laza nije rekao u svojim novinarskim prilozima da nam govori kroz soje slike”, istakla je Marija Đurić, direktorka Moderne galerije u Valjevu.













