Posle vesti da će povodom 40 godina od osnivanja benda Bijelo dugme biti objavljene knjige, reizdanja ploča, ali i da postoji mogućnost da se članovi benda ponovo okupe i eventualno održe koncerte, razvila se polemika na internet forumima, a postavljene su i ankete na pojedinim portalima. Mišljenja su podeljena. I dok jedni smatraju da je vreme "dugmića" davno prošlo, ima i onih koji bi rado videli Gorana Bregovića i ostale članove benda ponovo na okupu na nekom koncertu.
Goran Bregović, koji je na turneji sa svojim Orkestrom za svadbe i sahrane, za sada se nije oglašavao, a veliko je pitanje da li bi se na istoj sceni ponovo našli i svi bivši pevači Željko Bebek, Mladen Vojičić Tifa i Alen Islamović, koji su svaki za sebe obeležili jedan period rada Bijelog dugmeta.
– Znam da se pripremaju reizdanja albuma, kao i knjige o Dugmetu, što mi je drago. A da li će biti koncerata još je rano reći. Nemojte me pitati da li sam ja zainteresovan i hoću li pristati, jer prvo moram da čujem sve detalje. Zaista u ovom trenutku ne mogu na to da odgovorim – rekao je za "Vesti" Željko Bebek, prvi pevač Bijelog dugmeta, koji je trenutno u inostranstvu. Alen Islamović je u Kanadi gde ima ugovorene nastupe, a sa Tifom, koji inače retko govori za medije, nismo uspeli da stupimo u kontakt.
Priča o "dugmićima" je priča o jugoslovenskom roku i našim naravima. Bend je pod imenom Bijelo dugme osnovan 1. januara 1974. godine i tokom narednih 16 godina objavili su devet albuma. Raspali su se pred početak sukoba na prostoru bivše Jugoslavije, ali su se i ponovo sreli na bini 2005. godine, kada su održali tri povratnička koncerta. Na sarajevskom Koševu svirali su pred više od 60.000 ljudi, potom na zagrebačkom Maksimiru pred 70.000 posetilaca i završnica je bila na beogradskom Hipodromu na Vidovdan pred 200.000 ljudi. Međutim, posle ovih nastupa na površinu su izbile razmirice koje su i ranije imali u bendu. Željko Bebek, Mladen Vojičić Tifa i Alen Islamović nisu krili razočaranje, usledilo je prepucavanje po medijima, a razočarani su bili i posetioci na Hipodromu zbog lošeg zvuka i tehničkih problema koji su upropastili koncert.
I dok je Brega nastavio sa svojim Orkestrom za svadbe i sahrane, Bebek, Tifa i Alen udružili su snage i još jedno vreme nastupali po dijaspori zajedno, a potom su se opet razišli naglašavajući da je definitivno stavljena tačka na priču o Bijelom dugmetu. Može li ta tačka sada da se pretvori u zarez? Hoće li posle svega Brega, Bebek, Tifa i Alen ipak opet udružiti snage i zajedno prašiti na istoj sceni? Potvrde za tako nešto još nema, jedino je Marić izrazio spremnost da je voljan da organizuje koncerte, ukoliko i ostali pristanu da zasviraju i zapevaju. I naravno, ukoliko publika to bude želela.
Bebekova tužba Svađa zbog para?
|