EPA/Yuri Kochetkov
Vladimir Putin i Dmitrij Peskov

Rusija ima puno pravo da sačeka da se ispune svi uslovi po pitanju „crnomorske inicijative“ pre nego što obnovi prehrambeni sporazum, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

„Budući da je do sada dato mnogo obećanja, smatramo da imamo pravo da smo u obavezi prvenstveno da sačekamo da se ta obećanja ispune, pa tek onda da obnovimo sporazum“, rekao je on.

Peskov je naglasio da su uslovi za obnovu prehrambenog sporazuma svima dobro poznati i nije ih je potrebno tumačiti imajući u vidu da su oni konkretni i apsolutno izvodljivi.

Portparol ruskog predsednika je takođe kazao i da je Zapad navodno spreman da priključi ćerku banku ruske Poljoprivredne banke (Rosseljhozbank) sa sistemom SVIFT.
„Međutim, to nije deo dogovora budući da bi to trebalo da se odnosi upravo na Poljoprivrednu banku a ne na njenu ćerku banku“, naveo je.

Peskov je dodao i da je ruski predsednik Vladimir Putin jasno svima stavio do znanja da će Rusija obnoviti prehrambeni sporazum čim svi uslovi budu ispunjeni.

Prehrambeni sporazum

Prehrambeni sporazum je prestao da važi 18. jula, a Rusija je obavestila Tursku, Ukrajinu i Ujedinjene nacije da se protivi njegovom produžavanju. Predsednik Rusije Vladimir Putin je ranije rekao da uslovi sporazuma koji se tiču Rusije nisu ispunjeni, bez obzira na napore UN, jer zapadne zemlje nisu planirale da ispune svoja obećanja.

Nakon prekida funkcionisanja crnomorske žitne inicijative i prekida morskog humanitarnog koridora, svi brodovi koji plove u akvatoriji Crnog mora ka ukrajinskim lukama, od ponoći 20. jula tretiraju se kao potencijalni prevoznici vojnog tereta, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.

Crnomorsku inicijativu potpisali su 22. jula prošle godine predstavnici Rusije, Ukrajine, Turske i Ujedinjenih nacija u Istanbulu, a njom je predviđen izvoz ukrajinskog žita, hrane i đubriva Crnim morem iz tri luke, uključujući odesu. Usaglašavanjem plovidbe brodova bavi se Zajednički koordinacioni centar u Istanbulu. Predsednik Rusije Vladimir Putin je prošlog septembra ukazao na to da Zapad izvozi veći deo ukrajinskog žita u svoje države, umesto u afričke zemlje, kojima je ono neophodno.

2 COMMENTS

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here