Na RTS-u je završeno prikazivanje serije “Sablja”, koja govori o ubistvu premijera Zorana Đinđića i događajima pre i posle 12. marta 2003. Poslednja epizoda dešava se godinu dana nakon završetka akcije “Sablja”, kad je DSS već bio na vlasti, a ljudi iz okruženja predsednika Koštunice bivaju postavljeni na važne državne funkcije, bez obzira na to što su neki od njih privođeni zbog sumnje da su umešani u zločin izvršen 12. marta 2003. godine.
Serija “Sablja” je opet podelila javnost, a dobre vesti su da je prodata na čak 15 teritorija. Pored naše zemlje, može da je vidi i publika u Nemačkoj, Francuskoj, Španiji, Portugalu, Australiji, Poljskoj, Češkoj, Slovačkoj, Mađarskoj, Hrvatskoj, Sloveniji, Bosni, Severnoj Makedoniji, Crnoj Gori, Rumuniji i Bugarskoj. Za distribuciju u svetu zadužena je “Beta”, a očekuje se da broj zemalja bude još veći. RTS je ranije saopštio da je svaka epizoda bila u vrhu gledanosti i najgledanija TV serija.
– Verujem i nadam se da je ono što smo radili proteklih šest godina stvarno imalo smisla. I kada čujem reakcije ljudi, i vidim koliko emotivno oni reaguju na to da je ova serija njih vratila u to vreme, da ih je podsetila na Zorana Đinđića i na te događaje, ali isto tako im je rekla nešto o trenutku u kojem danas živimo – navodi Vladimir Tagić, koscenarista i koreditelj serije, piše RTS.
Lik novinarke maestralno je odigrala Milica Gojković.
– Ono što je meni posebno značajno i vrlo sam srećna zbog toga što je serija zainteresovala mlade ljude. Ja sam rekla negde na početku emitovanja naše serije da je ovaj događaj neodvojiv deo naše istorije. I možda oni o njemu ne uče u školama, ali istorija je živa i ona svakodnevno oblikuje naše živote. Volela bih da posle ove poslednje epizode ona ima snažan odjek u svima nama i da joj dozvolimo da ima produženo dejstvo na nas – kaže Milica Gojković.
Serija “Sablja” završava se izvodima iz nekoliko Đinđićevih govora! On je takođe podsetio i na turbulento područje na kojem živimo, odnosno Balkan.
– Još uvek nismo srušili most koji nas povezuje s katastrofalnom prošlošću, još uvek je moguć pad unazad. Balkan je još uvek pun razornih potencijala…”
Ovako koncipiran kraj serije ne samo da podseća na Đinđićevu viziju već i otvara pitanje: Da li su ga njegove reči i odlučnost na kraju koštali života?
Komšije me zovu Koštunica
U ovom ostvarenju igrao je i Predrag Peđa Bjelac, koji je glumi Vojislava Koštunicu. Gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, glumac je objasnio kako se pripremao za ulogu bivšeg predsednika SR Jugoslavije.
– Na internetu nije bilo mnogo intervjua s Koštunicom, niti nekih govora. Svega nekoliko. Tako da sam bezbroj puta to pregledao i pokušavao da nađem neke karakteristike u govoru, u gestovima – rekao je Bjelac, koji se iznenadio što su mnogi komentarisali njegovu ulogu u “Sablji”.
– Komšije me već zovu Koštunica. Meni je to okej i drago mi je. I u Češkoj gde sam puno radio i radim, imam nekoliko karakterističnih likova i tako me zovu.
Koja publika da vidi?Ako kao sto se prikazuju projekcije nekih nasih filmova u inostranstvu,koje iskljucivo gleda srpska dijaspora,stranca skoro i da nema?
Nemoguće je gledati naše filmove i serije u inostranstvu, jednostavno nemah ih na streaming platformama ili je vrlo teško ih naći i moraš se registrovati i napraviti račun sa nekim nepoznatim servisima koje ti samo šalju reklame. Nekada se moglo sve naručiti kada je bilo na dvd-u i naši filmovi su bili poznati i širili se svetom, legalno i nelegalno, ali bili smo poznati. Sada sa tehnologijom i distribucijom koja omogućava najšire da se deli, sada nikako. Mogu gledati filmove iz celog sveta, samo ne naše. Nešto se pogrešno radi oko distribucijska prava kod nas…
“Sablja” se emitovala i još uvek se nalazi na Max streaming servisu (HBO).