Saveti advokata

0

PITANjE: Oženjen sam Slovakinjom, a posle venčanja dobio sam slovački boravak u trajanju od pet godina, evropsko zdravstveno osiguranje i prijavljen sam na birou rada u Slovačkoj kao nezaposleno lice, a inače, dolazim iz Srbije. Sticajem okolnosti našao sam oglas klinike u Nemačkoj u kojem traže bolničare, a pošto govorim nemački prijavio sam se. Dobio sam obećanje da će me zaposliti ako sredim "papire". U opštini gde se klinika nalazi su mi tražili slovačku radnu dozvolu ili da se moja supruga takođe doseli sa mnom u Nemačku. Kako da rešim ovaj problem, pita čitalac "Vesti".
ODGOVOR: Vi nameravate da iskoristite "Arbeitnehmerfreizügigkeit"
ili pravo da radnici iz EU mogu da se zaposle u bilo kojoj od država EU. To pravo, međutim, važi samo za državljane Evropske zajednice, što znači da to pravo vama, kao državljaninu Srbije – ne pripada. Zbog toga u opštini i traže da se vaša žena koja je Slovakinja (Slovačka je punopravan član EU) preseli za Nemačku, jer bi onda vi kao član porodice dobili pravo na " Arbeitnehmerfreizügigkeit".
Ako vaša žena ne može da se preseli sa vama, onda će "Buergeramt"
(Opštinska služba) morati da proveri da li su u vašem slučaju ispunjeni uslovi za boravak i radnu dozvolu po nemačkom zakonu. Preporučujem da službenicima u toj službi koji se bave vašim slučajem pokažete pismenu ponudu za posao, jer bi to moglo da vam olakša proceduru za dobijanje neophodnih dozvola.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here