PITANjE: Oženjen sam Slovakinjom, a posle venčanja dobio sam slovački boravak u trajanju od pet godina, evropsko zdravstveno osiguranje i prijavljen sam na birou rada u Slovačkoj kao nezaposleno lice, a inače, dolazim iz Srbije. Sticajem okolnosti našao sam oglas klinike u Nemačkoj u kojem traže bolničare, a pošto govorim nemački prijavio sam se. Dobio sam obećanje da će me zaposliti ako sredim "papire". U opštini gde se klinika nalazi su mi tražili slovačku radnu dozvolu ili da se moja supruga takođe doseli sa mnom u Nemačku. Kako da rešim ovaj problem, pita čitalac "Vesti".
ODGOVOR: Vi nameravate da iskoristite "Arbeitnehmerfreizügigkeit"
ili pravo da radnici iz EU mogu da se zaposle u bilo kojoj od država EU. To pravo, međutim, važi samo za državljane Evropske zajednice, što znači da to pravo vama, kao državljaninu Srbije – ne pripada. Zbog toga u opštini i traže da se vaša žena koja je Slovakinja (Slovačka je punopravan član EU) preseli za Nemačku, jer bi onda vi kao član porodice dobili pravo na " Arbeitnehmerfreizügigkeit".
Ako vaša žena ne može da se preseli sa vama, onda će "Buergeramt"
(Opštinska služba) morati da proveri da li su u vašem slučaju ispunjeni uslovi za boravak i radnu dozvolu po nemačkom zakonu. Preporučujem da službenicima u toj službi koji se bave vašim slučajem pokažete pismenu ponudu za posao, jer bi to moglo da vam olakša proceduru za dobijanje neophodnih dozvola.